A tíz új tagállam diplomatái még mindig csak tanulják a járást az Európai Unió szövevényes labirintusában, noha már több mint fél éve csatlakoztak, és előtte egy esztendőt "megfigyelői státusban" töltöttek a közösségben - írja az EUobserver. Egyelőre defenzív az újak hozzájárulása az uniós ügyekhez - ismerte el a hírportálnak Maros Sefcovic, Szlovákia új EU-nagykövete is.
Brüsszelben általában azonban úgy tartják, hogy a hatékony közösségi munka szempontjából leginkább az állandó képviselők bizottságának (Coreper) ülésein részt vevők sokirányú felkészültsége a perdöntő, mert de facto ezeken a tanácskozásokon születnek az új uniós jogszabályok és döntések, amiket azután a tagállamok vezetői vagy illetékes miniszterei a legtöbb esetben már csak szentesítenek.
Elsőre mindenkinek nehéz átlátni a közösségi eljárási szabályrendszert, mert szükségszerűen bürokratikusnak látszik, és az is a gyakorlatban - jegyezte meg lapunknak Dienes-Oehm Egon nagykövet, a szakkérdéseket tárgyaló Coreper-1 magyar képviselője. Általában pedig egyéne válogatja, hogy milyen gyors a szakmai beilleszkedés. Saját bevallása szerint neki fél évbe telt, mire sikerült rutint szerezni az uniós ügyek intézésében. Ráadásul ez a rutin szinte sohasem lehet százszázalékos, mert állandóan változik és fejlődik az EU, s csapatmunkáról lévén szó, mindig adódhat olyan eljárási trükk, amit a brüsszeli magyar EU állandó képviseleten legfeljebb egy-két szakértő ismer. A Coreper-1 esetében, ahol a belső piacra és jogalkotásra összpontosul a munka, különösen fontos az önfegyelem, a szakmai jártasság és ismeretanyag.
Összesen mintegy száz ember, több nyelven beszélő, naponta 12-14 órát dolgozó, zömében fiatal tartozik a magyar EU állandó képviselet állományához, és vesz részt a közösség 300 munkacsoportjának tevékenységében - tájékoztatta a Világgazdaságot Kiss Tibor nagykövet, a brüsszeli képviselet vezetője, aki a fajsúlyosabb politikai kérdéseket tárgyaló Coreper-2 üléseire jár júniusi kinevezése óta.
A magyarok messze kiemelkednek az új tagok stábjából - hangsúlyozta, amikor azt fejtegette, hogy eleve sokkal nehezebb 25 tagállam képviselőinek munkáját koordinálni, mint korábban a 15-ét. Tapasztalata szerint elismerést vált ki, ha egy-egy tagállam képviselője röviden és tárgyszerűen, csak akkor szólal fel, ha nemzeti érdekről vagy szakmai észrevételről van szó.
Az új tagok képviselőit jelentősen segíthetik az uniós eljárási rendbe való beilleszkedésben a régi tagok is, erősítette meg mindkét magyar nagykövet. A Coreper-üléseken Magyarország képviselőjének két oldalán a rotáció szerint most Francia- és Svédország nagykövetei ülnek, velük kitűnő az együttműködés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.