BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Programok sorát indítják a panelházak felújítására



Évi 40 millió forintot fordított az elmúlt időszakban panellakások felújítására Dunaújváros önkormányzata. Az országosan is a legnagyobbnak mondott panelprogram egyrészt a szabályozható fűtésre történő átállást tette lehetővé, másrészt a lakóépületek szigetelését célozta. Ez utóbbi vagy részbeni, vagy teljes szigetelést és nyílászárócserét jelentett, a társasházak vagy szövetkezeti lakások lakóközösségének döntésétől függően. (A program költsége egyharmad-egyharmad-egyharmad arányban oszlik meg az állam, az önkormányzat és a lakóközösség között.)

Mindemellett a városban

európai uniós projekt keretében most indult az úgynevezett Solanova program, amely egy panelépület teljes hőtechnikai átalakítását célozza, aktív és passzív hővédelmet és -nyerést biztosítva. A mintegy 100 millió forintból megvalósítható beruházáshoz két év alatt 36 millió forinttal járul hozzá az önkormányzat. Az uniós forrás ehhez ugyancsak egyharmad rész, illetve ugyanilyen arányú rész terheli a kormányzatot is. A lakóknak csupán kismértékű terhet jelent a beruházás. Dunaújvárost a jelentős és sikeres panelrekonstrukciói nyomán választották ki a programban való részvételre.

Létezik a városban egy úgynevezett szabványonkívüliségi program is, amely a belvárosi szocreál épületek helyreállítását célozza. A munkák során ezen épületek belső vezetékrendszerét - gáz, villany, víz, csatorna - hozzák rendbe. Erre évente mintegy 10 millió forintot költ a város. Ugyanakkor a városkép formálása miatt homlokzat- és tetőszerkezet-felújítást is végeznek egyes épületeken.

Dunaújvárosban mintegy 22 ezer lakás van, jelenleg ennek töredéke, ezernél kevesebb az önkormányzati tulajdonú. Új szociális bérlakások építése jelenleg nem folyik a városban. Az elmúlt években egy ilyen beruházással kapcsolatos pályázaton vett részt az önkormányzat, s az elnyert forrásból a korábbi szociális otthonként működött épületeket visszaalakították bérlakásokká. Emellett 28 használt lakás vásárlását oldotta meg az önkormányzat pályázati pénzek felhasználásával.

A városvezetés a nehéz finanszírozhatóság és kezelhetőség miatt nem tartja jónak a szociális bérlakások rendszerét. A bérlők egy része időről időre jelentős közüzemi díjhátralékot vagy lakbértartozást halmoz fel. A város ugyanakkor a hajléktalanság részbeni kezelésére már korábban felépített egy családok átmeneti otthonát.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.