EIB-hitelek: határ a csillagos ég
Nincsenek országokra szabott határok az Európai Beruházási Bank (EIB) által nyújtott hitelkonstrukcióknál az új tagálla-
mok esetében - jelentette ki lapunk megkeresésére Dusan Ondrejicka EIB-szóvivő. Szerinte minden új tagállam annyi EIB-hitelt kaphat, amennyi támogatásra érdemes fejlesztési tervet bead: ha vannak jó projektjeik, azokat mind finanszírozzuk - közölte a szóvivő.
Ondrejicka abból az alkalomból nyilatkozott, hogy a bank közzétette beszámolóját 2004-es tevékenységéről, s ebből kiderült: Magyarország 805 millió euró friss hitelhez jutott tavaly, ami az egyik legmagasabb egy főre jutó hitelnagyság az új tagállamok körében. A magyarországi kihelyezések trendje emelkedő, hazánk 2000 és 2004 között 2,785 milliárd euró EIB-pénzt kapott. Az unió "házibankja" által adott forrásokat vissza kell ugyan fizetni, de a piacinál kedvezőbb kamattal, hosszabb futam- és türelmi idővel, így az EIB-es forrásbevonás lehetősége voltaképpen uniós támogatásnak minősül.
A tavalyi magyarországi EIB-kihelyezések listája a következő: az E.on Hungaria Rt. 125 millió eurót kapott áramátviteli és -elosztó rendszereinek továbbfejlesztésére, a budapesti önkormányzat 35 millió eurót oktatási beruházásokra, hat pénzintézet pedig (a Raiffeisen Bank, a CIB Bank, a HVB Bank, a K&H, a
Citibank és a Citibusiness Pénzügyi Szolgáltató Rt.) összesen kétszázmillió eurót kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtandó hitelkonstrukciók finanszírozásához.
Az idén várhatóan még több hitelt vesz fel Magyarország az EIB-től, amennyiben megvalósulnak a mostani tervek. Jelenleg három projekt terve van elbírálás alatt, kilencet pedig már elfogadott a bank igazgatótanácsa, de még nem írták alá a hitelszerződést (lásd a táblázatot).


