Gyurcsány Ferenc miniszterelnök - a tervek szerint - ma a parlamentben beszámol a koalíció 2005-ös és azt követő évekre szóló elképzeléseiről az adó- és járulékterhek változtatásairól. Lapzártánkkor ültek össze a kormánypártok politikusai, hogy végleges döntést hozzanak az ügyről. Előzetesen csak annyit nyilatkoztak a Világgazdaságnak, hogy jövőere is lesz adócsökkentés, ráadásul nem csak az áfában. Mint ismeretes, az MSZP és az SZDSZ között a személyi jövedelemadó 2005-ös változtatásairól folyt az elmúlt napokban politikai vita.
Átfogó, valamennyi adónemet érintő reformot indít el a kormány 2005-ben - ezt Gyurcsány Ferenc jelentette ki az MSZP országos választmányának szombati ülésén. A kormányfő hozzátette: a következő öt évre szóló programban az adóterhek csökkennek, növelik a versenyképességet és a társadalmi igazságosságot. Mint fogalmazott, az MSZP választási programjában nem ígért átfogó adóreformot.
A mára várt adóbejelentések szóba kerültek a GKI által szervezett, Hová jutunk a 100 lépéssel? című pénteki konferencián is. Gyurcsány - áttételesen is - arról beszélt, hogy a rendszerváltás óta nem volt olyan kormány, amelyik az állami szerepvállalás kérdésével bármit kezdett volna. A száz lépés ezen kíván változtatni, illetve a korábban a szociális, jóléti szerepvállalás dominanciájáról a hangsúly visszakerül a szerkezeti, intézményi és versenyképességi kérdésekre - fogalmazott.
Jó lenne egy olyan szakmai napon részt venni, ahol délelőtt konkrétan meghatároznák, milyen területeken, mennyivel csökkentenék az állami kiadásokat, és csak délután kerülne sor az adócsökkentés kérdésére - hangoztatta előadásában Hetényi István, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára, volt pénzügyminiszter. Feltehetően délelőtt olyan kellemetlen kérdésekkel is szembesülni kellene, mint a formáját tekintve teljesen értelmetlen 13. havi nyugdíj és a közigazgatási reform - mondott néhány példát. A méltányosság irányába történő elmozduláshoz nem kellene csökkenteni az áfakulcsokat, hiszen világtendencia, hogy a jövedelem adóztatásától a fogyasztás adóztatása felé mozdul el az adórendszer. Az egyszerűsítést nem a kulcsok számának csökkentése jelenti, hiszen a jelenlegi, elvileg kétkulcsos rendszerben is a kedvezménypolitika és az adójóváírás miatt valójában öt kulcs található.
A kormányfő felkérésére az idén februárban kezdte meg munkáját az adóreform-bizottság. Gyurcsány Ferenc azt kérte a testülettől, hogy dolgozza ki a "reform lépéseit", ugyanakkor ennek eredményével elégedetlen volt. A koalíciós pártok ezután újra nekikezdtek a tervezésnek.
A száz lépés programjában ezt a témát előzi meg a legnagyobb várakozás, ám mára már az is kiderült, jövőre nem várhatók átfogó lépések, s a kabinet pár héttel ezelőtt elállt a korábbi egységes kulcs bevezetését szorgalmazó elképzelésétől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.