BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyurcsány csak hétfőn rukkol elő az adóreform részleteivel

Törvény készül a következő öt év adóreformjáról - jelentette be a miniszterelnök a GKI Gazdaságkutató Rt. üzleti konferenciáján. A miniszterelnök hétfőn a parlamentben egy olyan törvényt javasol majd, amely a következő öt év tervezett adóváltoztatásait pontról pontra, évekre lebontva részletezi. A konferencián ezenkívül konkrétumokról nem beszélt.

Elmondta, hogy a 2002 és 2004 közötti szociális kiegyenlítés után újra vissza kell térni a gazdaság élénkítést szolgáló átalakításokhoz. Ezért vannak most újra középpontban az adókérdések. Úgy véli egyébként, hogy a magyar gazdaság állapota jó, folyamatosan növekedési pályán van. Az átlagos növekedés a régióban a legnagyobbak között van, ahogyan az ország tőkevonzó képessége is az egyik legjobb. Tehát nem igaz, hogy a külföldi tőke nem szereti Magyarországot - jegyezte meg.

Azt is kiemelte, hogy Magyarországon megjelentek a terjeszkedni képes nagyvállalatok, tehát újra van működő tőkekivitel. A kormányfő egyetértett azokkal, akik szerint a gazdaságban már nem szerkezeti vagy jövedelmezőségi problémák vannak, hanem az állam reformjára van szükség. Az állam által okozott egyensúlyhiányt kell felszámolni, ez meg is indult - mondta -, illetve a különböző állami funkciókat kell átalakítani. Nincs már visszaút a mindenható államhoz. Erről szól a száz lépés programja is, amely például a munkakeresésben és az egészségügyi ellátás megszerzésében is az egyéni felelősségre épít.

Az ésszerűsítés jegyében indítják el ősszel a dél-dunántúli régióban a kísérletet a túl sok állami hivatal összevonására. Gyurcsány Ferenc elmondta még: ősszel a gazdaság szereplőivel meg kell kötni azt az egyezséget, amely kimondja, hogy a kormány a gazdaság milyen ágazatait fejleszti, mert mindet nem lehet és nem is érdemes.

Miután a kormányfő hétfőre ígérte a konkrét adóváltoztatásokat, a pénzügyi tárca államtitkára, Molnár Albert leginkább a koncepcióra emlékeztetett. Eszerint a módosítások a hosszú távú kiszámíthatóságot, a csökkentést, az egyszerűsítést és az arányos közteherviselést tartják majd szem előtt.

Gyurcsány elmondta: a 100 lépés programjával elindul az állam érdemi reformja. A program mögötti filozófia azt jelenti, hogy nincs visszaút az 1990-es évekre jellemző ?mindenható államhoz". Elismerte, hogy az állami funkciók megreformálásába egyik kormány sem mert belevágni az elmúlt 15 évben.

Hangsúlyozta, hogy az egészségügyi és az oktatási reform egyes lépéseiről született már döntés. Példaként említette az egészségügyi biztosítási rendszer átalakítását, amelyet, mint mondta, még politikai ellenfeleik sem támadnak. (Magyar Rádió)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.