Oroszország gazdasága egy szovjet típusú, állami dominanciájú gazdaság irányába mozdult el, mivel a kormányzat kulcsfontosságú iparágakat – mint például az olajipar – vont ellenőrzése alá – véli Andrej Illarionov, Putyin elnök gazdasági tanácsadója, aki az elmúlt öt évben a Kreml falain belülről nyíltan bírálta az államosító kormányzati törekvéseket.
Mint ismeretes, tavaly decemberben a Rosznyefty állami monopólium bekebelezte a Jukosz olajtársaság legnagyobb egységét, a Juganszknyeftyegazt. 2003 nyarán, amikor a Kreml megindította támadását a Jukosz ellen, sok orosz és külföldi befektető azt remélte, hogy ez csak egyszeri eset volt. Azóta azonban újabb történések bizonyítják, hogy a Jukosz-ügy – amelynek keretében a cég elnökét, Mihail Hodorkovszkijt adómegkerülésért és csalásért nyolcévi börtönbüntetésre ítélték – csak a kezdete volt egy folyamatnak – véli Illarionov.
Az idén szeptemberben a Roman Abramovics és partnerei kezében lévő Szibnyefty olajtársaságot vásárolta fel 13,1 milliárd dollárért a Gazprom állami földgáz-monopólium. William Browder, a Moszkvában székelő Hermitage Capital Management Fund elnöke szerint a Szibnyeftyet kétszer ekkora öszszegért is el lehetett volna adni egy nyitott, nemzetközi tenderen. Illarionov óva inti Moszkvát, hogy más, olajkincsben gazdag országok – mint Venezuela vagy Szaúd-Arábia – rossz példáját kövesse. Venezuelában az egy főre jutó GDP 32 százalékkal esett vissza, mióta 1957-ben államosították az olajipart. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.