Az orosz kormány az utolsó simításokat végzi a különleges gazdasági övezeteket létrehozó törvényen, és 2007-ig minden bizonnyal megalakulnak ezek az övezetek – jelentette be German Gref gazdasági miniszter. Az eddig kiszivárgott elképzelések szerint kétféle különleges övezet jönne létre. Az ipari termelést vonzó zónák legfeljebb 20, a technológiai parkok legfeljebb két négyzetkilométer kiterjedésűek lennének.
Utóbbiak a szoftver- és egyéb fejlett iparágakat vonzanák, többek között azzal, hogy 26 százalék helyett csak 14 százalékos társadalombiztosítási adót kellene fizetniük a beruházóknak. A termelési céllal az övezetbe szállított gépek és berendezések után nem szednének importvámot. Egyelőre öt ilyen technológiai park létrehozását tervezi az orosz kormány, köztük egyet Szentpétervárott, egy másikat Moszkvában, egy harmadikat Novoszibirszkben. E három város már ma is az orosz informatikai ipar fellegvárának számít, ám az ágazat kibontakozását gátolják az indiai és más ázsiai versenytársakhoz képest magas adó-, járulék- és vámterhek. Éppen ezért az informatikai cégek alig várják, hogy többéves huzavona után végre megszülessen a technológiai parkokat szabályozó törvény.
Az ipari termelést vonzó övezetek közül különösen nagy reményeket fűznek a Moszkvától délre tervezett lipeckihez, ahol több európai és tengerentúli nagyvállalat is jelezte már beruházási szándékát. Több olyan beruházó is van persze, amely egyelőre a konkrét helyszín megnevezése nélkül puhatolózik. Ilyen a Volkswagen, amely a kilencvenes évek vége óta tárgyal az orosz kormánnyal egy autógyár létrehozásáról. A német cég egy ukrán partnerrel 2001 óta folytat licencgyártást egy ottani különleges gazdasági övezetben, ám a kijevi kormány az idén megszüntette ezen övezetek kedvezményeit, így a Volkswagennek kapóra jönne, ha a szomszédos Oroszország megteremtené ezt a lehetőséget.
Vlagyimir Putyin elnök már 2000 óta szorgalmazza a nyersanyag-kitermeléstől és ezen keresztül a világpiaci olaj- és gázáraktól való egyoldalú függés megszüntetését – emlékeztetett Gref. A kőolaj- és földgázeladások jelenleg az orosz GDP mintegy negyedét adják, ez a jelenlegi magas világpiaci árak mellett nem is jelent problémát. A következő évekre azonban a kitermelési ütem lassulását jósolják az orosz elemzők, és a világpiaci árak is csökkenhetnek az idei csúcsokhoz képest.
-Toyota: autóalkatrész-gyárat építene az elabugai ipari parkban
-Indesit: háztartási elektromos cikkeket gyártana a lipecki ipari parkban
-Volkswagen: régóta tárgyal oroszországi autógyár építéséről
-Toyota: autóalkatrész-gyárat építene az elabugai ipari parkban
-Indesit: háztartási elektromos cikkeket gyártana a lipecki ipari parkban
-Volkswagen: régóta tárgyal oroszországi autógyár építéséről-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.