Alig telt el néhány nap az évből, már el is kezdődtek a vagyonosodási vizsgálatok – jelentette be Varga Lászlóné, az APEH elnökhelyettese. Ezek száma ezres nagyságrendű. Emlékeztetőül: az idén az adóhivatal az elmúlt esztendőkben lefolytatott eljárások számának többszörösét, legalább 10 ezer vagyongyarapodási vizsgálatot kíván végezni. Ezek elsődleges célpontjai a jelentős ingó vagy ingatlan vagyonnal rendelkezők, a nagy összegű tagi kölcsönt nyújtó cégtulajdonosok, a tartósan veszteséget valló vállalkozás tagjai. Ugyancsak beleeshetnek ebbe a körbe azok az egyéni és társas vállalkozók, illetve az általuk foglalkoztatottak, akik személyes közreműködésre tekintettel több bevallási időszakban csak a minimálbérnek megfelelő jövedelem kivételét igazolják.
A napokban startolt eljárások első eredményeiről előreláthatólag tavasszal tud beszámolni a szervezet. Ezekre vonatkozóan azonban némi iránymutatással szolgálhatnak az elmúlt években lefolytatott vizsgálatok. Tíz eljárásból hat-hét zárult megállapítással, átlagosan pedig 7,5-10 millió forintos elmaradt közterhet tártak fel az APEH munkatársai. Tavaly összességében ilyen vizsgálatok révén közel hatmilliárd forinttal gazdagodott a büdzsé.
A főbb ellenőrzési területek köre jórészt megegyezik a 2006-os irányelvben meghatározottakkal, de lesz némi újdonság is, így például a tb-alapok védelmére is koncentrálni kíván a hivatal – nyilatkozta Varga Lászlóné. Tavaly a főbb területek közé tartozott egyebek mellett a számítástechnikai eszközöket forgalmazók, a színlelt szerződések vizsgálata.
A vagyonosodási vizsgálatok csak egy részét képezik az APEH előtt álló fontosabb feladatoknak az idén – emelte ki Szikora János elnök. Új típusú, központosított ellenőrzések indulnak, az adóhatósági adómegállapítás eszközét is várhatóan félmillióan veszik igénybe az eddigi 10 ezer magánszeméllyel szemben, a havi e-adóbevallás pedig év elejétől teljes körű – sorolta. Utóbbi kapcsán Polgár Péter, az új elnökhelyettes elmondta: becsléseik szerint 835 ezer munkáltató, kifizető kötelezett az e-bevallásra, ám közülük még 220 ezren nem regisztráltatták magukat. A szervezeti átalakítások – mint ez az előbbiekből kiderült – érintették az elnökhelyettesi posztot is. A két elnökhelyettes közül Varga Lászlóné megmaradt a pozíciójában, ám a kiemelt adózók igazgatóságának vezetőjévé kinevezett Juhász Istvánt Polgár Péter váltotta. BR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.