BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Marakodás az EP bizottsági posztjaiért

Ma véglegesítik az Európai Parlament bizottságai az elnökök és alelnökök személyét, miután az uniós parlamentben helyet foglaló politikai csoportok vezetői többhetes vita után kedden megállapodtak ezen tisztségek elosztásáról. Mint ismeretes, a kártyák újraosztását az tette szükségessé, hogy félidejéhez érkezett az immár 785 tagúra duzzadt EP megbízatása.

A bizottsági tisztségekért most a szokottnál is keményebb harc folyt, és sajtóhírek szerint több tagállam kormányfője személyesen is beavatkozott a kötélhúzásba. Úgy tűnik, Lengyelországnak sikerült elérnie, hogy a német Elmar Brokot a szókimondó stílusa miatt sokak által alkalmatlannak tartott Jacek Saryusz-Wolski egykori gazdasági miniszter váltsa fel a kulcsfontosságú külügyi bizottság élén. A szintén néppárti cseh Miroslav Ouzky egy másik némettől veszi át a környezetvédelmi bizottságot, míg Berlin az ipari és a költségvetési bizottság elnöki posztjaival vigasztalódhat (no meg azzal, hogy az EP elnöki székébe is német konzervatív politikus, Hans-Gert Pöttering került). London az ipari helyett a mezőgazdasági bizottsággal kénytelen megelégedni – erre korábban a spanyolok is szemet vetettek. A fontos gazdasági és pénzügyi bizottság vezetése továbbra is a francia szocialista Pervenche Beres kezében marad. A néppárt összesen nyolc, a szocialisták hét, a liberálisok három, a baloldali GUE és a jobboldali UEN pedig egy-egy bizottság vezetését nyerhetik el.

Jóllehet a bizottságok rendszerint tiszteletben tartják a frakcióvezetői egyeztetéseken kialakult elnöki és alelnöki jelöléseket, megfigyelők szerint ezúttal számítani lehet kisebb csetepatékra. A frissen alakult szélsőjobboldali csoportosulásnak ugyanis a közlekedési és a kulturális bizottságban ígértek egy-egy alelnöki posztot, ám ezt a nagyobb frakciók állítólag szeretnék megfúrni. Ehhez arra lenne szükség, hogy a két említett bizottság alakuló ülésén alternatív jelöltek is ringbe szálljanak.

Magyar kilátások a bizottságokban

Három parlamenti bizottságnak lesz magyar alelnöke: a néppárti Gál Kinga a polgárjogi, Schmitt Pál a kulturális, a szocialista Gurmai Zita pedig a nőjogi bizottságé.

Eddig egy elnöki és három alelnöki helyet töltöttek be magyarok. Most csak Gurmai és Schmitt tudta megőrizni posztját. A költségvetés-ellenőrzési bizottság eddigi szocialista elnökét, Fazakas Szabolcsot kvesztorrá választották.

A szocialista Lévai Katalin helyett Gál Kinga kapja a harmadik magyar alelnöki széket.

Eddig egy elnöki és három alelnöki helyet töltöttek be magyarok. Most csak Gurmai és Schmitt tudta megőrizni posztját. A költségvetés-ellenőrzési bizottság eddigi szocialista elnökét, Fazakas Szabolcsot kvesztorrá választották.

A szocialista Lévai Katalin helyett Gál Kinga kapja a harmadik magyar alelnöki széket.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.