BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Százmillió mobil exportra

A külkereskedelmi mérleg tavalyi javulása minden korábbi várakozást felülmúlt, egyelőre jó erőben vannak az európai felvevőpiacok. A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint tavaly a kivitel volumene 17, a behozatalé 13 százalékkal nőtt 2005-höz képest. Folyó áras adatokból számítva az export forintértéke 24, az importé több mint 21 százalékkal bővült, euróban mérve a növekedés üteme 17, illetve 14 százalék volt. A mérleghiány 522 milliárd forint volt (1964 millió euró).

A gépek és szállítóeszközök kereskedelmében következett be a legnagyobb növekedés, a kivitel 20, a behozatal pedig 16 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A legfontosabb exportcikkünket jelentő mobiltelefonokból először szállítottunk több mint 100 millió darabot külpiacokra. Az energiahordozók importja lényegében változatlan maradt, miután az elektromos energia mennyiségében tapasztalt felfutás hatását ellensúlyozta az átlagosnál melegebb év végi időjárás miatt mérséklődő földgáz- és olajkereslet. Az élelmiszerek terén haladta meg egyedül a behozatal dinamikája a kivitelét.

A kedvezően alakuló árfolyamatok eredményeként ugyanakkor javult az agrárjellegű kereskedelem egyenlege, bár az aktívum (215 milliárd forint) még így is jelentősen elmarad az európai uniós-csatlakozást megelőző évekétől.

A német kereslet bővülését a megemelt forgalmi adó sem csökkentette, és a környező országok lakossági fogyasztása is dinamikusan növekszik. A hazai kereslet az egész elmúlt év során nem mutatott ilyen dinamikus emelkedést, a visszaesés az idei első fél évben lesz a legerősebb. Elemzők a külkereskedelmi mérleg további javulását várják, azonban sem az export, sem az import nem fogja megközelíteni a 2006-os robbanásszerű bővülést.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.