BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elég volt a kalózkodásból

Szerzői jogok. Kettős keresetet készül benyújtani az amerikai kormány a WTO-hoz a Kína által alkalmazott kereskedelmi gyakorlat korrekcióját követelve. Az egyik eljárás részeként Washington kifogásolja, hogy Peking továbbra sem tesz hathatós intézkedéseket az amerikai vállalatok szellemi tulajdona jogainak védelmére, a másikkal a kínai audiovizuális és könyvpiac zártságát szeretné megszüntetni.

A Világkereskedelmi Szervezet által elbírálandó két kereset az Egyesült Államok számára ugyanannak az érmének a két oldalát jelenti. Egyrészt Kína továbbra sem hajlandó megnyitni a piacát az amerikai filmek, zenei anyagok, könyvek és más szellemi termékek előtt. Emiatt – méltatlankodnak Washingtonban – csempészet révén jutnak ilyen javak az ázsiai ország piacára, ahol azokat tömeges másolás révén terjesztik. A jogbitorlás egyaránt kiterjed szerzői jogokkal, szabadalmakkal és márkanevekkel védett termékekre.

Az ilyen esetekre érvényes WTO-eljárási szabályok szerint a panasz benyújtása után Washington hivatalosan konzultációkat kérhet. Ezek sikertelensége esetén – 60 nap elteltével – az eljárást kezdeményező fél felkérheti a Világkereskedelmi Szervezetet, hogy hozzon létre egy egyeztető és vizsgálati fórumot. Ezt követően a vita – az eddigi gyakorlat szerint – akár még évekig elhúzható. A Bloomberg úgy tudja, az e héten benyújtani kívánt panasz szövegén még az ünnep előtti napokban is dolgoztak amerikai kormánytisztviselők, de elképzelhető további haladék, ha Peking készséget mutat a szigorúbb fellépésre.

A fenyegetés hallatán a kínai hatóságok máris keményebb fellépést ígértek: az eddigi 1000-ről 500-ra szállították le a birtokolt lemezek azon mennyiségét, amely miatt büntetőeljárást kell indítani, ha pedig valaki 2500-nál több adathordozót másol illegálisan, akkor akár hét évre is el lehet ítélni. Az amerikai filmvállalatok érdekvédelmi szervezete szerint Kínában minden tíz eladott DVD-ből kilencet illegálisan másoltak. Ehhez hozzávéve a jogtalanul forgalomba hozott zenei anyagokat, szoftvereket és könyveket, az amerikai cégeknek csak tavaly mintegy 2,2 milliárd dollárnyi bevételkiesésük volt. Washington keményebb fellépését fenntartás nélkül támogatják a zenei, a film- és a könyvkiadók. Óvatosabbak azonban a gyógyszergyárak és a csúcstechnikai cégek, amelyek a meglévő keretek között folytatott fellépésük eredményességét féltik.

A mostani vita elválaszthatatlan a kétoldalú kereskedelemben meglévő óriási – tavaly 232,5 milliárd dolláros – amerikai hiánytól, amire válaszul demokrata törvényhozók megtorló intézkedéseket sürgetnek. Ezeket a követeléseket ellensúlyozandó Peking hamarosan egy több mint százfős delegációt küld az Egyesült Államokba, amely legalább 16 milliárd dollár összegű vásárlásokról ír majd alá szerződést. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.