BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem káros az erős euró

Megcáfolni látszik az Európai Központi Bank (EKB) árfolyam-politikájával elégedetlenkedő politikusokat egy friss bizottsági tanulmány. E szerint a közös uniós fizetőeszköz 2001 óta tartó felértékelődése csupán csekély befolyást gyakorolt az euróövezet országainak exportjára. Ennél sokkal többet nyomott a latban az egyes államok versenyképességi mutatóinak alakulása.

A legnagyobb feszültségeket a kérdéssel kapcsolatban Nicolas Sarkozy francia elnök gerjesztette, aki a nyár folyamán meglehetősen éles hangnemben kritizálta az EKB-t, amely szerinte a magas euróárfolyammal az európai növekedést gátolja. Úgy tűnik, a számok nem támasztják alá ezen aggodalmakat – írja az NZZ.

Először is az euróövezet országaiból induló export 50 százaléka a monetáris unió valamelyik másik tagállamába irányul. Ráadásul az övezeten kívüli legfontosabb exportpiacnak Nagy-Britannia számít, és az angol font az utóbbi években nagyjából követte az euró árfolyamváltozásait. Ugyanakkor a második fő célországgal, az USA-val szemben az erős euró ellenére is sikerült közel 25 milliárdos többletet realizálni 2007 első felében. Másrészről az erős euró olcsó importot is jelent, többek között a világpiacon dollárban elszámolt kőolaj és földgáz esetében is, ez költségelőnyként jelentkezik az európai cégeknél.

A brüsszeli közgazdászok számításai szerint az euróövezet kivitelét 2001 és 2006 között 0,6 százalékkal mérsékelte az euró magas árfolyama, de az exportot még így is évi 6 százalékkal sikerült bővíteni. Az elemzés az úgynevezett effektív – vagy tényleges – átváltási árfolyamot használja, amely a legfontosabb kereskedelmi partnerek valutáival szemben átváltási árfolyamok súlyozott átlaga mellett az ár- és költségtényezők alakulását is figyelembe veszi, kifejezetten a kivitel szempontjából vizsgálva az átváltási kurzust. Ezek szerint az euró 2001 és 2006 közötti reális effektív felértékelődése kisebb volt, mint az 1996–2000-es időszakban végbement árfolyamesés.

Emellett az egyes eurónemzetek exportszámai is azt mutatják, hogy a volumen alakulása leginkább nem a közös valuta árfolyamától függött az elmúlt tíz évben, hanem az olyan versenyképességi tényezőktől, mint a bérek, költségek vagy az áru minősége. Így lehetséges, hogy miközben Németország és Ausztria több mint másfélszeresére növelte exportját az övezeten kívülre 1996 és 2006 között, Ír- vagy Olaszország csekély vagy semmilyen bővülést nem tudott produkálni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.