A vezető ipari országok többségében tíz k+f dollárból legalább hatot a vállalati szféra biztosít, ugyanakkor a visegrádiak közül egyedül Csehországban áll ötven százalék felett ez a mutató; a szlovákiai és lengyelországi cégek a magyarországiaknál is passzívabbak ezen a téren. A kilencvenes évek közepe óta egyébként úgy az EU-ban, mint az Egyesült Államokban és Japánban emelkedett néhány százalékponttal a vállalati szféra részesedése a kutatás-fejlesztési kiadásokból – áll az OECD Science, Technology and Industry Scoreboard című jelentésében.
A vállalatok persze nemcsak saját pénzelésű kutatás-fejlesztési projekteket hajtanak végre, hanem bizonyos közpénzeket is igénybe vesznek – ezért a k+f tevékenységek végrehajtását tekintve még nagyobb az üzleti szféra részaránya, mint a finanszírozásnál. Az OECD elemzői azt is megnézték, milyen formában járulnak hozzá a kormányok a cégeknél zajló innovációhoz. Az eredmény sokatmondó: míg 1995-ben még az üzleti k+f 11 százalékát közvetlen állami pénzek (közbeszerzések) fedezték, addig 2005-ben már csak hét százalék volt ez az arány. Ehelyett előtérbe kerültek a különböző adókedvezmények. Ma már húsz OECD-tagország biztosít ilyeneket, ez majdnem a kétszerese az 1995-ös adatnak. Az adókedvezmények értéke a fejlett országokban igen jelentős lehet: az Egyesült Államokban éves szinten öt-, Nagy-Britanniában és Franciaországban egy-egy milliárd, egy kisebb nyugat-európai államban néhány százmillió dollárra tehető a kieső állami bevétel nagysága.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.