BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Javulhat a makrohelyzet

Jövőre erőre kaphat a magyar gazdaság, és mind az infláció, mind az államháztartás, mind a folyó fizetési mérleg kedvező irányba mozdulhat el – jósolja az OECD. A párizsi székhelyű szervezet tegnap kiadott nemzetközi előrejelzése alapvetően kedvező képet fest a magyarországi folyamatokról, és valószínűtlennek nevezi, hogy kellemetlen meglepetést okoznak hazánk számára az amerikai pénzpiaci válság továbbgyűrűző hatásai.

A jelek arra mutatnak, hogy hamarosan megáll a magyar gazdaság lassulása – írja az OECD. Az ipari termelést a nagy volumenű külföldi megrendelések fűtik, és a lakossági fogyasztásnak a megszorító intézkedések miatti visszaesése sem lesz tartós. Az államháztartás GDP-arányos deficitje a vártnál nagyobb adó- és járulékbevételeknek köszönhetően nagyjából három százalékponttal lehet alacsonyabb, mint 2006-ban volt, és a következő években – a konszolidációs program betartása esetén – további javulás várható. Kockázatként említik ugyanakkor az elemzés készítői, hogy 2009-ben a 2010-es választások miatt esetleg lazulhat a fiskális fegyelem, míg a nyugat-európai gazdasági helyzet esetleges romlása az exporton keresztül negatívan befolyásolhatja a növekedési kilátásokat.

Az euróövezetben a prognózis 0,7 százalékpontnyi lassulást jósol 2008-ra, és 2009-ben sem várható gyorsulás. A konjunktúra gyengülésében a fogyasztás és a lakóingatlanokba történő beruházások játsszák a fő szerepet; a lakossági költekezés terén csak 2008 második felében várható élénkülés, mivel addigra végleg elcsitulhatnak a pénzpiaci vihar hullámai, és kismértékben a reálbérek is felfelé mozdulhatnak el. A lakásépítések piaca ezzel szemben még évekig nem talál magára – véli az OECD. Ebben a helyzetben – Magyarországhoz hasonlóan – alapvetően a vállalati beruházások és a kivitel táplálja a gazdaságot.

Az európai exportdinamika a feltörekvő gazdaságokban tapasztalható keresletnek köszönhető – írja a jelentés. Valamelyest ezekben is lassulhat a gazdasági növekedés, ám Kína például továbbra is két számjegyű expanzióra számíthat 2008-ban. Indiában és Oroszországban is mérséklődni fog a lendület, ugyanakkor a negyedik nagy feltörekvő gazdaság, Brazília várhatóan tartani tudja az eddigi ütemet.

Az Egyesült Államok és Japán Nyugat-Európához hasonló folyamatokra számíthat. Az USA gazdasága az erőteljes harmadik negyedév után az év utolsó hónapjaiban ismét gyengébb teljesítményt nyújt, mivel a lakáspiacon egyre erőteljesebben érződnek a pangás jelei. Ez – az olajár szakadatlan emelkedésével karöltve – romló fogyasztói bizalmat eredményez, és nyár óta az üzleti bizalmi indexek is csökkenő tendenciát mutatnak a világ legnagyobb gazdaságában. Egyedül az exportmegrendeléseknél tapasztalhatók biztató jelek, ám 2008 így is gyengébb év lesz az ideinél – jósolja az OECD. Japánban szintén a lakásépítések csökkenése húzza le a gazdaságot, ám ezt nem jelzálogpiaci zavarok, hanem az előírások szigorítása okozza. A japán fogyasztók és vállalatok továbbra is derűlátók, de a GDP-növekedés így is lassulni fog az ideihez képest.




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.