BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eredményes hétvége

Egységes európai álláspontról, „meglepő fordulatról” és előrelépésről is beszámolhattak a hét végi szlovéniai informális találkozójukról hazatérő uniós külügyminiszterek. A tibeti eseményekkel kapcsolatban a tárcavezetők egyöntetűen elzárkóztak a pekingi olimpia bojkottja elől, ugyanakkor közös nyilatkozatukban kiemelték a dalai láma „békés” szerepét. „Kellemes” meglepetéssel szolgált a szerb külügyminiszter, aki a koszovói események ellenére kívánatosnak nevezte Belgrád mielőbbi uniós csatlakozását. Az Oroszországgal esedékes, 18 hónapja megakadt partnerségi tárgyalások folytatásában is megegyeztek a tagállamok képviselői.

Szerbia akár már öt-hat éven belül az EU tagja lehet – idézi a brdói összejövetelre látogató Vuk Jeremić szerb külügyminisztert a Deutsche Welle. Jeremić a háborús bűnökkel vádolt Ratko Mladić kézre kerítéséről is meglehetősen bizakodóan nyilatkozott. Ugyanakkor bizonyos ügyekben Belgrád hajthatatlannak tűnik: a Koszovó függetlenségét elismerő államokba nem hajlandó visszaküldeni hazarendelt nagyköveteit, és Jeremić a helyszínen tartózkodó Hashim Thaci koszovói kormányfővel sem volt hajlandó találkozni.

A találkozó másik komoly eredménye, hogy megállapodás született az EU–orosz stratégiai partnerségi tárgyalások akár már júniusban bekövetkező folytatásáról, a lengyel, majd litván fenntartások miatti hosszú szünet után. Frank-Walter Steinmeier szerint az EU-tagok bíznak Dmitrij Medvegyevben, az új orosz elnökben, akinek eddigi megnyilvánulásai „látványosak” voltak, és ez jó eséllyel kecsegtet az együttműködésben is – írja a Der Spiegel. Steinmeier és brit kollégája is az EU és Moszkva „közös érdekeiről” beszélt, hangsúlyozva, hogy Európa Oroszország legfontosabb energetikai felvevőpiaca.

Figyelmeztetés Törökországnak

„Aggodalommal” figyeli Brüsszel a török világi elitnek a kormányon lévő, iszlamista gyökerű AKP párt betiltására irányuló kezdeményezését.

A török legfelsőbb bíróság ma kezdi meg annak mérlegelését, hogy büntetőper indítható-e az AKP ellen az ország „világi rendjének bomlasztása” miatt.

Rehn szerint egy „normális demokráciában” az ilyen politikai ügyeket a parlamentben szokás elintézni.

A török legfelsőbb bíróság ma kezdi meg annak mérlegelését, hogy büntetőper indítható-e az AKP ellen az ország „világi rendjének bomlasztása” miatt.

Rehn szerint egy „normális demokráciában” az ilyen politikai ügyeket a parlamentben szokás elintézni.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.