Elemzők nem tartják valószínűnek, hogy a szlovák kormány beváltja az SPP földgázcég visszaállamosítására vonatkozó fenyegetését – ám ha mégis megtenné, azzal általános vélekedés szerint jelentősen csökkentené az ország beruházási vonzerejét.
Robert Fico miniszterelnök a hét végén helyezte kilátásba, hogy az eredeti vételáron visszavásárolja az E.On Ruhrgastól és a GdF Sueztől a gáztársaság részvényeinek 49 százalékát, amelyet a két vállalat – a cég irányítási jogaival együtt – 130 milliárd koronáért szerzett meg 2002-ben. A meglepő felvetés azután hangzott el, hogy az SPP vezetése a múlt héten ismét benyújtotta a lakossági gázárak 20 százalékos emelésére vonatkozó – az energiahivatal által augusztus végén már elutasított – kérést. Ahogy Fico fogalmazott: ha a külföldi tulajdonosok elégedetlenek az SPP profitjával, akkor szálljanak ki, és vigyék máshova a pénzüket.
A szlovák társaság – amely az Európába érkező orosz földgáz többségét szállító vezetéket is kézben tartja – visszaállamosításának ötletét megfigyelők Hugo Chávez venezuelai elnök populista lépéseihez hasonlítják. A felvetést legtöbben annak ellenére blöffnek tartják, hogy Fico szerint a visszavásárláshoz szükséges pénz előteremtése „gyerekjáték” lenne. Mindenesetre egy ilyen lépés nemcsak a kormányfő 2006-os választási kampányígéreteivel, hanem egyes közelmúltbeli intézkedéseivel is összhangban lenne. Februárban például életbe lépett a „hibrid” postai küldemények piacának a monopolizálása, emiatt Neelie Kroes uniós versenyügyi biztos éppen most készül szerződésszegési eljárást indítani Pozsony ellen. Reuters, FT.com
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.