BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarország éllovas az uniós pénzek elköltésében

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Magyarország az élen jár a régióban az európai uniós források felhasználásában, a rendelkezésre álló forráskeretek több mint egynegyedét már lekötötte, szemben a régió 11 százalékos átlagával - derül ki a KPMG könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó cég tanulmányából.

Az elemzők megállapították, hogy a régióban az időarányosan várható ütemnél lassabban halad az uniós források 2007 és 2013 között rendelkezésre álló keretének lehívása, a régió országai közül Magyarország jár az élen a források lehívásában.

A KPMG tíz kelet-közép-európai ország - Bulgária, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia, Szlovákia és Szlovénia - együttműködésével készített felmérése szerint a régió országai összesen mintegy 266 milliárd euró lehívható kerettel rendelkeznek, amelynek nagy része a Strukturális, kisebb hányada pedig a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési, valamint Halászati Alapokból származik.

Ennek több mint felével Lengyelország és Csehország gazdálkodhat, Magyarországgal és Romániával kiegészülve pedig közel 80 százalék áll ezen országok rendelkezésére. A régió országai a 266 milliárd eurós forráskeretből összesen csaknem 30 milliárd eurót, vagyis a források több mint 11 százalékát kötötték le 2007-08-ban. Magyarország a felhasználható keret 25 százalékát kötötte le, ami egyedülállóan magas érték a közép-kelet-európai régióban. Magyarország mellett Csehország és Szlovénia halad jól a források lekötésével, 23-23 százalékos lehívási aránnyal.

Az átlag alatt marad azonban Lengyelország és Románia, 3, illetve 9 százalékkal. A vizsgált, 2007-2008-as időszakban a régióban a közlekedés-, valamint a környezeti és a humánerőforrás-fejlesztés tartozott a fókuszterületek közé - a régió országai erre a három területre fordították a rendelkezésre álló keret több mint 50 százalékát. Ezt kiegészítve a negyedik és ötödik legnépszerűbb fejlesztési területtel (gazdaság- és vidékfejlesztés) 83 százalékra emelkedik a lekötött összeg aránya, ami csaknem 25 milliárd eurót jelent. Magyarország a legtöbb forrást a közlekedés-, a gazdaság- és a vidékfejlesztés területén használta fel 2007-08-ban, összesen mintegy 6,5 milliárd euró értékben.

A vizsgált 10 ország ezidáig az egészségügyi és energetikai beruházások támogatására fordította a legkevesebbet - igaz, hogy a legszűkebb forrás is ezeken a területeken áll rendelkezésre. Magyarország az egészségügyre fordítható keretek közel felét már lekötötte, és energetikai beruházásaink is előrehaladottabbak, mint a régió legtöbb országában.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.