BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Verseny a jó projektekért

Megszülettek az első befektetési döntések a kis- és középvállalkozásokat támogató Új Magyarország kockázati program keretében – erősítette meg lapunk értesülését több alapkezelő is. Elsőként a Primus Capital jelentette be, hogy 570 millió forintos tőkebefektetéssel támogat két vállalkozást.

Amikor tavaly nyert a Primus az alapkezelői pályázaton, rögtön intenzív tárgyalásokat kezdett több innovatív, nagy piacok meghódítására készülő vállalkozással. Mint Bruckner Zoltán, a cég befektetési igazgatója lapunknak elmondta, első körben egyrészt a távmunkára építő, jelenleg telemarketing-, ügyfélszolgálati és egyéb call center szolgáltatásokat nyújtó Comforce fejlesztéséhez, másrészt az orvosiműszer-technológia területén egy internetes infrastruktúrával működő diagnosztikai eszköz gyártásához hagytak jóvá kockázatitőke-befektetést. Várhatóan hamarosan döntenek egy harmadik vállalkozás esetében is, amely 400 millió forint kockázati tőkét igényelt online disztribúciós rendszerfejlesztéshez.

„Így együttesen csaknem egymilliárd forintot helyezünk ki az idén, ám ezután következik a munka java, mert elemi érdekünk, hogy a kiválasztott vállalkozások befussanak” – közölte Bruckner Zoltán. Az orvosi műszereket gyártó cég menedzsmentjét például egy külföldi vezetővel erősítik a siker érdekében. A program keretében 6,2 milliárd forint jegyzett tőkével rendelkező Primus olyan korai vagy induló szakaszban lévő hazai kis- és középvállalkozásokba fektet be, amelyeknek átlagon felüli a növekedési potenciáljuk.

Hogy az alapkezelők körében megindult a verseny a jó projektekért, azt Erdei Sándor, a DBH Group vezérigazgatója is alátámasztotta. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) március végi engedélye után náluk április elsejével indulhatott el az alap. Tapasztalataik szerint nagy a verseny, mert kevés a jó projekt, és olykor némi zavart okoz, hogy egyes vállalkozások több alapkezelőt is felkeresnek. „A lényeg persze az, hogy a projekt megvalósuljon” – hangsúlyozta a DBH irányítója. Egyúttal elmondta, hogy hamarosan náluk is megszületik a döntés két – egy biotechnológiai és egy információ-technológiai – befektetésről, összesen 400-500 millió forint értékben. Előrehaladott tárgyalásokat folytat a cég egy harmadik vállalkozással is magas hozzáadott értékű mezőgazdasági termék feldolgozásába történő befektetésről. „Az elmúlt negyedévben üzletileg mindent megtettünk azért, hogy az előzőleg rajtunk kívül álló okokból bekövetkezett lemaradást behozzuk, és hozzásegítsük a kockázati tőke előnyeihez a vállalkozásokat” – adta értésre Erdei Sándor.

A Biggeorge’s NV Equityt 100-120 vállalkozás kereste meg azt követően, hogy hírét vették a pályázati sikerüknek. Zsembery Levente vezérigazgató szerint ezek közül 2-3-nál jutottak a tárgyalásokon addig, hogy közeleg már a döntés, ám eddig egy társaságnak tettek indikatív ajánlatot. Mindhárom projekt esetében a cég fő tevékenységébe vágó befektetési lehetőségről van szó a humánegészségügy és az informatikai szolgáltatások területén. „Két dolgon is nagyon meglepődtünk: az egyik, hogy mekkora az érdeklődés, a kereslet a kockázati tőke iránt, a másik, hogy milyen felkészült vállalkozások vannak a konvergenciarégiókban” – összegezte eddigi tapasztalataikat Zsembery Levente.

Kulisszatitkok

- Az Európai Bizottság találta ki és indította el 2007-től a Jeremie programot a kkv-k támogatására (mikrohitel, garanciavállalás, kockázati tőke).

- Az EU 70 százalékos részt fektet be a magánbefektetők 30 százaléka mellé, a magán-alapkezelők által kezelt alapokba.

- Magyarországon másodszori nekifutásra volt sikeres az alapkezelői pályázat: a nyolc nyertes közül hét a konvergenciarégiókban, egy pedig Közép-Magyarországon fektet be kockázati tőkét.

- Az EU 70 százalékos részt fektet be a magánbefektetők 30 százaléka mellé, a magán-alapkezelők által kezelt alapokba.

- Magyarországon másodszori nekifutásra volt sikeres az alapkezelői pályázat: a nyolc nyertes közül hét a konvergenciarégiókban, egy pedig Közép-Magyarországon fektet be kockázati tőkét.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.