BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Igazi francia árut a francia vevőknek!

A termékek francia eredetének pontos feltüntetésével kívánja fellendíteni a hazai ipart a párizsi kabinet. Christian Estrosi ipari miniszter javaslata értelmében a jövőben csillagokkal jelölnék, hogy egy áru mekkora hányadban tekinthető franciaországi előállításúnak. Minél nagyobb a hazai rész, annál több csillagot kapna a termék.

Nicolas Sarkozy államfő ambiciózus célt tűzött ki a gazdaság elé: 2015-ig 25 százalékkal kellene növelni a francia ipari termelést. A hangzatos vállalás ellenére azonban a szektor teljesítménye nem biztató. A francia ipar összesen 600 ezer munkahelyet veszített az elmúlt tíz évben, a belső fogyasztásban pedig 66-ról 62 százalékra csökkent a hazai termékek aránya. A francia autógyárak például egyre szívesebben termelnek külföldön, emiatt 2008 óta már meghaladja a gépkocsiimport a kivitelt – mutat rá a Handelsblatt.

A kabinet a jelek szerint adminisztratív eszközökkel kíván változtatni az előnytelen helyzeten. Az ipari tárca kötelezővé tenné a gyártók számára a hazai hányad feltüntetését. A javaslat részletei várhatóan év végéig készülnek el. Az újítás ugyanakkor meglehetősen bizarr szituációkat eredményezhet. Előfordulhat például, hogy egy Észak-Franciaországban gyártott Toyota Yaris több csillagot kap „hazafiasságból”, mint egy Törökországban készített Renault Clio.

A nagyipar képviselői mindenesetre nem tűnnek túl lelkesnek. Ez a lépés semmi más nem lenne, mint defenzíva – fogalmazott Michel Rollier, a Michelin gumiabroncsgyártó első embere. „Ezenfelül úgy járhatunk miatta, hogy »Made in Germany« címkét kell ragasztanunk a francia autógyáraknak szállított Michelin abroncsainkra, mivel nagy részüket a németországi Bambergben készítjük” – tette hozzá Rollier. Az új előírással járó adminisztratív terhektől is tartanak a vállalatok. A francia gyáriparosok egyesülete szerint a vásárlóknak amúgy is fontosabb egy áru minősége a származásánál. VG

Milliós hazatérési támogatás

Nyár óta egy külön e célból létrehozott pénzalappal támogatja a termelésüket Franciaországba visszatelepítő cégeket a párizsi kabinet. Az öszszesen 200 millió eurós forrással rendelkező alapból kamatmentes hitelhez juthatnak a hazatérő kis- és közepes vállalkozások. Az ipari minisztérium véleménye szerint a támogatás ezen formája semmilyen uniós jogszabályba nem ütközik.

A lehetőséget elsőként a 2001 óta Kínában termelő Loiselet fémöntöde kívánja igénybe venni, száz új franciaországi munkahelyet ígérve termelési kapacitása hazatelepítése kapcsán.

A lehetőséget elsőként a 2001 óta Kínában termelő Loiselet fémöntöde kívánja igénybe venni, száz új franciaországi munkahelyet ígérve termelési kapacitása hazatelepítése kapcsán.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.