BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félsiker a megyei jogúaknak

Jelentős eredményként értékelik a legnagyobb városok önkormányzatai, hogy talán megmarad a megyei jogú városi rang. A siker azonban kétes értékű, a legkeményebb tárgyalások pedig csak ezek után jöhetnek.


Valószínű, hogy 2012 után is lesznek Magyarországon megyei jogú városok. A készülő önkormányzati törvény Fideszen belüli tárgyalásairól szivárgott ki a hír, hogy a Kósa Lajos debreceni polgármester vezette nagyvárosi lobbi ennyit el tudott érni a kormány központosító törekvéseivel szemben. Ám hiába a megyei jogú városi cím, ha épp megyei jogok nem maradnának mellette.

Márpedig a kormány tervei közül épp ez a leginkább kőbe vésettnek tűnő pont. A megyék anyagi helyzete annyira rossz, hogy elsőként az ő képviselőikkel állapodott meg a kormány, és gyakorlatilag minden jogkört elvesz tőlük az állam. Ez a megyéknek jó, mivel ha nincs több feladat, nem marad semmi, ami csődközeli állapotban tarhatná őket – ám így a megyei jogú városoknak sem maradnának feladatai.

A megoldást az egyedi szabályozás jelentheti. Ezzel ugyan névleg kiüresedhet a megyei jogú városi cím, ám egyenként feltölthetik olyan elemekkel, hogy a helyzet ne sokban térjen el a mostanitól. Az egyik legtöbb kiadással járó, ám a legnagyobb presztízsű feladat, az iskolafenntartás ügyében ezért is ajánlhatott

kompromisszumot az oktatási államtitkárság. Úgy tudjuk, hogy a legnagyobb városok élnének a lehetőséggel, hogy az iskoláikat ne kelljen átadniuk. Az egészségügyben nem ennyire kompromisszumkész a kormány, a kórházak szinte biztos, hogy állami kézbe kerülnek.

A megyei jogú városok legnagyobb félelme sem oldódott meg: a megyék átalakításával lecsökkenhet a szerepük a megyei döntéshozatalban. Az új testületekben ők is helyet kapnának, ám olyan súllyal, hogy a kisebb városok könnyedén összefoghatnak ellenük. Ráadásul ezen a ponton a nagyvárosi polgármesteri lobbi kisebbségben lehet a parlamenti Fidesz-frakción belül is.

Javaslat októberre

Kedden az MSZP önkormányzati szakembereivel tárgyalt Pintér Sándor belügyminiszter a készülő törvényről, a következő hetekben pedig a másik két ellenzéki párttal is megvitathatja a javaslatot. Október második felére kerülhet a parlament elé a tervezet szövege, információink szerint a csúszás oka a kormánypártokon belüli, informális egyeztetés.

Botka László, Szeged szocialista polgármestere a tárgyalás után arról beszélt: a tervezet kaotikus, egyetlen világos célnak a központosítást látják. Botka volt az első nagyvárosi polgármester, aki korábban közölte: a település megtartaná az iskoláit.

Botka László, Szeged szocialista polgármestere a tárgyalás után arról beszélt: a tervezet kaotikus, egyetlen világos célnak a központosítást látják. Botka volt az első nagyvárosi polgármester, aki korábban közölte: a település megtartaná az iskoláit.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.