Orbán adósságcsökkentése csak látszat? - Elemzői vélemények
Így látja a Fitch Ratings
A magyar kormány komolyan veszi a költségvetés konszolidálását és az államadósságot a GDP 75 százalékára, vagy még kevesebbre csökkentheti az év végére, mondta Ed Parker, a Fitch Ratings felzárkózó piaci szuverén besorolásokért felelős vezérigazgatója Frankfurtban.
Emlékezetes, a Fitch korábban negatívról stabilra változtatta Magyarország adósságának besorolását, fenntartva a legalacsonyabb, még befektetésre ajánlott besorolási szintet. A Standard & Poor’s és a Moody’s Investors Service is a legalsó befektetési kategóriában tartja hazánkat (egy szinttel a „bóvli” felett), azonban a világ két legnagyobb intézete negatív kilátással, vagyis a leminősítés kockázatával.
Orbán: 4 milliárd euróval csökken az adósság
Orbán Viktor miniszterelnök tegnap Lovasberényben azt jelentette be, hogy a GDP 73 százalékára csökkenti az államadósságot 77 százalékról október-novemberben. Meg kell jegyezni, a kormány honlapján az „adósságnyomás-mérő” azt mutatja, hogy az államadósság a GDP 76,1 százalék jelenleg.
A miniszterelnök elmondta: az MNB-ben található valutatartalékból fizetnek ki 3 milliárd eurót, a nyugdíjrendszer átalakítása után a magyar kormányhoz kerülő külföldi részvényekből pedig 1 milliárd eurót. Ez teszi ki azt a 4 milliárd eurót, amit október-novemberben törleszt az állam.
Montalto: Ez csak látszat
Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piaci elemzője kommentárjában úgy fogalmat, hogy Magyarország sietve csökkenti az államadósságot, és pályán tartja a költségvetést – vagy legalábbis ezt a látszatot kelti; és Magyarország fenntartja elkötelezettségét, hogy háborúban áll az adóssággal, emlékeztetett Montalto Orbán szavaira.
A kormány szerint 100-150 milliárd forint hiány keletkezik ebbe az évben abból, hogy megváltozik a növekedési előrejelzés, amely elfogadható szám, írja Montalto. A 3 százalékos növekedési várakozást (amelyen alapult az idei büdzsé) 2 százalékra vágta vissza a kormány.
Hozzáteszi, 250 milliárdos hiány keletkezik abból, hogy az EU döntése értelmében Magyarországnak vissza kell fizetni az ÁFÁ-t, amelyről a hétvégén tárgyal a kormány.
Továbbá, van egy 250 milliárdos elcsúszás a költségvetésben saját kalkulációnk alapján és a növekedési előrejelzésünk eredetileg is alacsonyabb volt, mint a kormányé – hangsúlyozta Montalto.
Tehát van három lyuk, és csak egyet szorított vissza a kormány, de még mindig nagy a hiány a célhoz képest – teszi hozz.
Parker, a Fitch elemzője szerint kedvező, hogy a kormány reagált a várttól elmaradó növekedésre, és intézkedéseket jelentett be. Meglátása szerint hihető, hogy jövőre a költségvetési deficit a GDP 3 százaléka alatt lesz - mondta a Dow Jones hírügynökségnek.
A Fitch azonban úgy látja, nem lehet beszélni Magyarország felminősítéséről rövidebb távon. Parker hozzátette, a kormány elkötelezett a hiány csökkenése mellett, de az államadósság még most is magas.


