– Az idei cafeteriaszabályozás kulcselemévé vált a Széchenyi Pihenőkártya (SZÉP kártya). Milyen előnyökkel jár az új rendszer a munkáltatók és a munkavállalók szempontjából?
– A béren kívüli juttatások alapvető haszna, hogy alkalmazásuk mind a dolgozónak, mind a munkáltatónak előnyös pénzügyi szempontból. Fontos ugyanakkor az is, hogy az igénybevétel ne járjon extra adminisztrációval, és a lehető legegyszerűbb legyen. Nos a bankkártyákhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkező SZÉP kártya egyértelműen megfelel ezeknek a követelményeknek.
Az OTP csoport nem nulláról indul ezen a téren, hiszen mindig is élen járt az elektronikus megoldások alkalmazásában. Tizenegy éve vezettük be az egészségpénztári, majd négy éve a Cafeteria kártyát, amelyek hasonló elven működnek, mint a tavaly óta elérhető SZÉP kártya. Az előbbiek sikerét jól mutatja, hogy az egészségpénztári, iskolakezdési, illetve egyéb juttatásokra – étkezési és ajándékutalványra – is használható kártyánkból jelenleg 190 ezer van a piacon.
– A munkáltatók – és főként a munkavállalók egy része – ugyanakkor csak most kezd ismerkedni az erre az évre vonatkozó cafeteria-előírásokkal. Mi változott ezen a téren?
– 2012-ben is mindenképpen érdemes lesz a cafeteria-rendszereket fenntartani a munkáltatóknak, annak ellenére, hogy a béren kívüli juttatások után 2012. január 1-jétől 10 százalékos egészségügyi hozzájárulás is fizetendő. A kifizetőt a béren kívüli juttatások után mintegy 31, az egyes meghatározott juttatások után 51 százalékos költség terheli, amely ugyanakkor még mindig lényegesen előnyösebb, mint a bérjövedelmet terhelő 96 százalékos munkáltatói teher, azonos összegű nettó kifizetés mellett.
A Széchenyi Pihenőkártya három alszámlája legfeljebb 450 ezer forintnyi juttatást tartalmazhat. A szálláshely-szolgáltatások alszámlájára akár 225 ezer forintot is igényelhet a munkavállaló, amelyet szálláshelydíj kifizetésére, illetve belföldi utazásszervezési szolgáltatásra használhat fel. A meleg étel vásárlására, illetve vendéglátóhelyi számla kifizetésére használható zsebben 150 ezer forint a keret, míg a kulturális, sport és szabadidős tevékenységre használható alszámlán 75 ezer forint áll maximálisan rendelkezésre. A munkavállalók többsége várhatóan nem használja majd ki a teljes keretet.
– A SZÉP kártya sikeréhez ugyanakkor megfelelő elfogadói hálózat is szükséges. Hogy állnak ezen a téren?
– Az új szabályozás komoly mértékben kiszélesítette a kártyához kapcsolódó lehetőségeket, ez pedig értelemszerűen széles körű elfogadói hálózatot feltételez. Az OTP csoport viszont ezen a téren sem áll rosszul, hiszen már egy meglévő hálózatot kell a SZÉP kártya fogadására alkalmassá tenni, és azt tovább tökéletesíteni. Sokatmondó adat, hogy már most több mint 4000 egységből áll az elfogadói hálózatunk, amelyet természetesen folyamatosan tovább bővítünk. Megoldandó feladatot jelent ugyanakkor a rekreációs alszámlához kapcsolódó elfogadóhelyek – uszodák, sportlétesítmények – fogadóképessé tétele, hiszen ettől az évtől az egészségpénztáriakat már nem, csak a SZÉP kártyákat fogadhatják el. Az eddigi eredmények alapján úgy látom, már ennek a negyedévnek a végére egy jól működő, jó lefedettséget biztosító országos elfogadói hálózatot tudunk kialakítani.
– Az egyes alszámlák közül melyek lehetnek a legnépszerűbbek?
– A melegétkezési lesz várhatóan a legnépszerűbb, hiszen az OTP Cafeteria kártya forgalmazási adatai is arra engednek következtetni, hogy a munkavállalók ételvásárlásaikat fedezik legszívesebben a béren kívüli juttatásokból.
– A kártya bevezetése milyen terhekkel, illetve teendőkkel jár a munkáltatóknak?
– A könnyű használhatóság mellett a SZÉP kártyának az is előnye, hogy mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak ingyenes, a jutalék áfa nélküli mértéke pedig legfeljebb másfél százalék lehet, amely más megoldásokhoz képest alacsonynak mondható. Figyelemre méltó tény, hogy tavaly, amikor még csak szálláshely-szolgáltatás igénybevételére lehetett használni a SZÉP kártyát, 30 ezer fogyott el belőle, 1,5 milliárd forint értékben. Ami az elfogadói hálózatot illeti, a munkáltatói, munkavállalói elvárásoknak természetesen igyekszünk maradéktalanul megfelelni. Így például ha egy nagyobb létszámmal dolgozó vállalkozás megjelöli azokat az elfogadókat, ahol alkalmazottai jelentősebb összegben vásárolnak, velük is igyekszünk szerződést kötni, és telepíteni a POS-t vagy más elfogadó eszközt.
– A SZÉP kártya alszámláinak bővítése nyomán joggal merül fel az új alszámlák nyitásának lehetősége. Erről mi a véleménye?
– A rendszer bővítésének gyakorlatilag korlátlanok a lehetőségei, hiszen alkalmas erre. Az is nyilvánvaló, hogy a különféle juttatások egy kártyán történő egyesítése tovább egyszerűsítené és még kényelmesebbé – és nem utolsó sorban olcsóbbá – tenné a rendszert. A jövőbeni bővítési lehetőségek feltérképezésének viszont még nem jött el az ideje, ehhez mindenképpen szükség lesz az idei év tapasztalataira is.
– A piacon három intézmény áll versenyben a SZÉP kártyás ügyfelekért. Mekkora részt kívánnak kihasítani a piacból?
– Számos olyan előnyünk van, amely a verseny szempontjából kedvező. Egyrészt Európa egyik legstabilabb bankja nyújtja az intézményi hátteret, igen komoly infrastrukturális hálózattal. Másrészt az OTP Egészségkártya és az OTP Cafeteria kártya – mint korábban már utaltam rá – komoly tapasztalati tőkét is jelent. Fontos emellett, hogy a SZÉP kártyához kapcsolódó honlapon kereshető módon megtalálható minden partnerünk, akik elfogadják a kártyát. Az oldal arra is lehetőséget biztosít, hogy az egyes szolgáltatók kedvezményeit, akcióit is a felhasználók figyelmébe ajánlja. Úgy vélem tehát, hogy a SZÉP kártyában óriási a potenciál, amelyet mindenképpen szeretnénk jól kihasználni. Várakozásaink szerint a kibocsátott kártyák száma az év végéig meghaladhatja a több százezres nagyságrendet, amelyeket addigra tízezres nagyságrendű elfogadóhelyen lehet majd felhasználni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.