BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dél-Európa húzza recesszióba az eurózónát

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

Elsősorban a dél-európai államok katasztrofális növekedési kilátásaira vezethető vissza, hogy az eurózóna két év növekedés után ismét recesszióba sülylyed az idén az Európai Bizottság tegnap nyilvánosságra hozott előrejelzése szerint. A legnagyobb problémát az EU–IMF-hitelcsomagra szorult és azóta a nemzetközi szervezetek receptjét követő két állam, Görögország és Portugália jelenti: a hellén gazdaság a várt 2,8 százalék helyett 4,4 százalékkal esik majd 2012-ben, Lisszabonnak pedig a korábban jelzett 3 százalék helyett 3,3 százalékos zuhanással kell számolnia. Meglehetősen gyászosak a másik két veszélyeztetett déli euróövezeti tagország kilátásai is: a 2010-ben még 1,5 százalékos növekedést produkáló olasz gazdaság 1,3 százalékkal fog zsugorodni, a tavaly 0,7 százalékkal bővülő spanyol gazdaság pedig egy százalékkal esik majd vissza.

Az egyre aggasztóbb méreteket öltő recesszió jelentős részben az EU és az IMF által a pénzügyi stabilizáció érdekében előírt takarékossági lépésekre vezethető vissza, amelyek fokozzák a munkanélküliséget és visszavágják a belső keresletet. „A közgazdászok egyre inkább megkérdőjelezik az EU Dél-Európában alkalmazott stratégiáját, miután a megszorítások egyre extrémebbek lesznek. Egyes eladósodott városházák már nem képesek fizetni alkalmazottaikat, a szociális szolgáltatások megszűnnek, a munkanélküliség pedig rekordszinteket ér el” – írja a jelentéshez kapcsolódó elemzésében a Reuters. A már 2010-ben hitelcsomagban részesült görög gazdaság ma rosszabbul áll, mint két évvel ezelőtt, és a portugál növekedési kilátások is rosszabbodtak az EU–IMF-mentőcsomag tavaly tavaszi elfogadása óta. „Ez elsősorban a kemény takarékossági intézkedéseknek köszönhető, amelyek révén a kormány idén 4,5 százalékra szorítaná le a költségvetési hiányt” – írja a Handelsblatt.

Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa viszont továbbra is kiáll a deficitcélok mindenáron való tartása mellett. Európa gazdasága akkor fog felépülni a pangásból, ha tartja magát az EU által megkövetelt fiskális fegyelemhez, megfelelő méretűre növeli a mentőalapot, és így vissza tudja szerezni a piacok bizalmát, mondta tegnap.

A bizottság összességében jelentősen rontotta növekedési várakozásait őszhöz képest: az eurózóna gazdasága 0,3 százalékkal fog csökkenni 2012-ben, és az EU egészében is csupán stagnálás várható.

Enyhe visszaesés és rekordinfláció várhat ránk az idén

Brüsszel a tavaly ősszel jósolt 0,5 százalékos növekedéssel szemben most 0,1 százalékos GDP-csökkenést vár Magyarországon 2012-ben. Ezzel hazánk a legrosszabb mutatóval rendelkező ország az eurózónán kívüli EU-tagállamok közül: a bizottság a többi kilenc állam közül ugyanis egynél (Csehország) stagnálást, a többinél pedig emelkedést jelzett előre. Indoklásában utal arra: nem valószínű, hogy a mezőgazdaság az idén is húzza majd a magyar GDP-t, hiszen a szektor tavalyi erős növekedése részben a gyenge 2010-es bázisnak köszönhető.

Összességében az export sem tudja majd pozitív tartományba lendíteni a gazdaságot, hiszen ősz óta romlik a külső környezet – a legfontosabb piacnak számító Németország például csak 0,6 százalékkal növekszik majd az idén a tavalyi három után. A jelentés szerint ha korlátozott mértékben is, de a Malév csődje is ront az exporton, a kecskeméti Mercedes-gyár első fél évre tervezett beindulása viszont javíthat azon.

A belső kereslettől nem lehet csodákat várni, így a gazdaság, enyhe recesszióban lesz az idén Brüsszel szerint.

Az infláció a tavalyi 3,9-ről 5,1 százalékra ugorhat, ez a legmagasabb érték lesz az egész EU-ban. A Nemzetgazdasági Minisztérium annyit közölt: nem ért egyet az előrejelzéssel.

Összességében az export sem tudja majd pozitív tartományba lendíteni a gazdaságot, hiszen ősz óta romlik a külső környezet – a legfontosabb piacnak számító Németország például csak 0,6 százalékkal növekszik majd az idén a tavalyi három után. A jelentés szerint ha korlátozott mértékben is, de a Malév csődje is ront az exporton, a kecskeméti Mercedes-gyár első fél évre tervezett beindulása viszont javíthat azon.

A belső kereslettől nem lehet csodákat várni, így a gazdaság, enyhe recesszióban lesz az idén Brüsszel szerint.

Az infláció a tavalyi 3,9-ről 5,1 százalékra ugorhat, ez a legmagasabb érték lesz az egész EU-ban. A Nemzetgazdasági Minisztérium annyit közölt: nem ért egyet az előrejelzéssel.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.