A mobiltávközlés lehet a gazdaság motorja
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságVilágszerte jelentős részt vállalhat a következő években a gazdasági növekedésben a mobiltávközlési ágazat, illetve a vezeték nélküli szélessáv terjedése. A Világbank közelmúltban kiadott elemzése szerint a feltörekvő országokban a mobilinternet-penetráció 10 százalékos növekedése 1,4 százalékkal dobhatja meg a jövőben az adott állam GDP-jét, miközben a mobillefedettség hasonló mértékű bővülése a fejlett államokban 0,6, a fejlődő országokban pedig 0,81 százalékponttal járul hozzá a gazdasági növekedéshez.
Egy friss elemzés alapján tavaly csak az Egyesült Államok bruttó hazai össztermékét 195,5 milliárd dollárral növelte a mobiltávközlési szektor, amely a GDP lényegében összes eleméhez számottevően hozzájárult, s meghatározó mértékben javította az elmúlt években a termelékenységet is a tengerentúlon.
A felmérést jegyző Recon Analytics a dokumentumban felhívta a figyelmet, hogy amennyiben ezt a többletet egy külön országként szemlélnénk, akkor az adott állam a GDP alapján a világ negyvenhatodik legnagyobb gazdasága lenne, megelőzve például Új-Zélandot, Csehországot, Romániát és hazánkat is. Az elemzőcég becslése szerint a mobilszektor közvetve és közvetlenül 3,8 millió amerikainak ad munkát, az elmúlt öt esztendőben pedig – a gazdasági válság ellenére – 200 ezer új álláshelyet teremtett az Egyesült Államokban, arról nem is beszélve, hogy az iparágban ténykedő vállalatok jóvoltából az államkassza 90 milliárd dollárral gazdagodott 2011-ben.
Szakértők szerint a szektor a következő években még meghatározóbbá válhat mind a fejlett, mind a feltörekvő országokban, amit az is bizonyít, hogy a jelenlegi nyolcmillióról 2016-ra 10 millió fölé emelkedhet a mobiltávközlési ágazatban dolgozók száma. n VG


