„A kollektív szerződés legnagyobb eredménye, hogy aláírásra került, legnagyobb hozadéka pedig a tanári többletmunka elismerése, valamint a pedagógusoknak járó béren kívüli juttatás” – nyilatkozta lapunknak a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke. Galló Istvánné elmondta, hogy a csúszásnak – eredetileg július 31-ig kellett volna elkészülnie a dokumentumnak – objektív okai voltak, mivel csak augusztus végén módosították a köznevelési törvényt, s ezután születtek meg a szükséges kormányrendeletek. A mintegy 150 ezer embert érintő szerződést a PSZ a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtal (Klik) pénteken írta alá „igen kemény tárgyalások után”.
A Klik vezetője, Marekné Pintér Aranka tegnap úgy nyilatkozott, hogy rövid idő alatt sikerült megállapodniuk – három hónap alatt –, és céljuk az volt, hogy ne többletmunkával, hanem az alapmunkaidő kitöltésével kapjon tisztességes bért minden pedagógus.
Gallóné kiemelte: januártól a kötött munkaidőn (32 órán) felüli munkáért díjazás jár (szeptembertől nem ismerték el a többletmunkát, megszűnt a túlóradíj is), és 26 óra tanítás felett a helyettesítést is kifizetik. Az intézményvezetőknek nem lesz érdekük a pedagógusokat benntartása az iskolában 32 órán felül, mert ezt túlórában ki kellene fizetni, így a tanárok otthon is dolgozhatnak. A túlóradíjak összege a bértáblától függően mintegy bruttó 1100 és 2300 forint között mozog, amit Gallóné megalázónak nevezett.
Visszamenőleg szeptemberig nem fizetik ki a túlórákat. A Klik az óraadót vagy a tartós helyettesítést ellátókat a betöltetlen álláshelyekre tervezett bérösszegből finanszírozza.
A Klik a mindenkori büdzséjének függvényében biztosít cafeteriát a közalkalmazottnak, erről minden évben külön tárgyalást folytatnak. Ennek mértéke még nem ismert, de egyes információk szerint jövőre már terveztek erre forrást. Korábban az érdekvédők azt szerették volna elérni, hogy a tanárok ugyannyi cafeteriát kapjanak, mint a köztisztviselők, azaz évi 200 ezer forintot. Ez mintegy 150 ezer alkalmazottat számolva csaknem 30 milliárdot jelentene a büdzsének.
Azok, akik ebben az évben cafeteriát kaptak az önkormányzatoktól, azok megkapják a teljes évre béren kívüli juttatásukat (korábban augusztusban kaptak kompenzációt), mivel a kollektív szerződések az év végéig érvényesek. Azok, akik idén nem kaptak cafeteriát, visszamenőlegesen sem kapnak. A tanároknak meg kell téríteni a tanórák, foglalkozások előkészítéséhez és a szülőkkel való kapcsolattartáshoz szükséges kiadásokat, illetve a munkaköri feladatok ellátását szolgáló utazások költségét is. Azt is rögzítették, hogy a pedagógusok alapesetben csak egy intézményben teljesítenek szolgálatot.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) sztrájkot szervezhet jövőre. Ezzel kapcsolatban Gallóné elmondta: a PDSZ még nem kereste meg őket, de a PSZ is szerint továbbra is komoly problémákat vet fel a közoktatás átalakítása, az intézmények állami fenntartásba vétele, a Klik működése, és igazságtalannak tartják a bérrendszert.
Maradtak a minimalizált pótlékok
„Engedményeket tettünk a pótlékok kérdésében, ami klasszikusan a kollektív szerződésbe tartozik, mivel nem volt rá elég fedezet” – mondta lapunknak a PSZ elnöke. Galló Istvánné elmondta, hogy a jelenlegi törvényben tól-ig határok vannak a különböző (osztályfőnöki, intézményvezetői) pótlékokra, de a jelenlegi büdzsében a minimális határokat állították be. Szerinte ez azért igazságtalan, mert például más vezetni egy 3 csoportos óvodát, vagy egy 600 fős középiskolát, de mégis ugyanakkora pótlék jár érte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.