BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyenge vagy erős a forint?

A magyar, a cseh és a lengyel exportőröknek is van némi versenyképességi tartaléka a jelenlegi árfolyamszinteken – állapította meg a Citigroup régiós felmérése. A válaszadó cégek szerint a cseh export 24-es euró/korona árfolyamnál válik versenyképtelenné, vagyis a jelenlegi, 27-es árfolyam jelentős puffert jelent. A Citi közgazdászai megjegyzik, hogy a korona mostani gyengülése inkább a versenyképesség korábbi romlását ellensúlyozta.

A zloty és a forint jelenleg 4 százalékkal gyengébb, mint az export fedezeti szintje. A 290 forint alatti euró már nagyon kellemetlenül érintené a cégeket, ugyanakkor Magyarország esetében a forint további leértékelődése nem segítheti a nagyobb növekedést. A megkérdezett magyar vállalatok közel 90 százaléka legalábbis úgy véli, a leértékelődés nem segíti az export volumenének emelkedését. A Citi közgazdászai ezt azzal magyarázzák, hogy Magyarországnak az exportra készülő termékek előállításához szükséges import hányada viszonylag magas, mintegy 60 százalékos. Gárgány Eszter, a Citigrooup magyarországi részlegének vezető közgazdásza a Világgazdaságnak nyilatkozva arra is felhívta a figyelmet: a magán- és államadósság jelentős devizahányada miatt a forint további leértékelődése nem lenne hasznos nemzetgazdasági szinten, vagyis nem járulna hozzá a GDP-növekedéséhez. A devizaadósságok miatt a forint további gyengülése negatívan hatna a belső keresletre is.

„A jelenlegi árfolyamszint elegendő versenyképességi tartalékot jelent” – mondta Gárgyán Eszter. Kiemelte: „ezzel az árfolyamszinttel együtt tud élni a gazdaság, és nem jelent stabilitási kockázatot”. „Picit erőseb forintárfolyam sem lenne baj, az a lényeg, hogy stabil legyen, és ne folytatódjon a gyengülő trend” – tette hozzá a Citi közgazdásza.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.