Catherine Ashton uniós külügyi főképviselő tegnap Brüsszelbe érkezve a sajtónak kijelentette: kijevi tárgyalásain Viktor Janukovics ukrán államfő biztosította arról, hogy alá szándékozik írni a társulási megállapodást az EU-val. A kijevi vezetés ugyanakkor kedvezőbb feltételeket akar kialkudni magának. Az ország még szerdán közölte: egy 20 milliárd euró értékű, soron kívüli uniós hitelért cserében aláírná a megállapodást. Az EU ezt azonnal visszautasította. Georg Streiter német helyettes kormányszóvivő kijelentette: Ukrajna évek óta kapcsolatban áll az IMF-fel, és ha „végre teljesítené a feltételeket”, akkor hozzáférhetne a forrásaihoz, az EU-tól pedig további 620 millió eurós „makroszintű pénzügyi támogatáshoz” jutna.
Szó sem lehet az EU és Ukrajna között kötendő társulási egyezmény újratárgyalásáról, ebben Brüsszel nem enged –szögezte le egy neve elhallgatását kérő tisztviselő is az Európai Bizottságból csütörtökön, alig pár órával azelőtt, hogy tárgyalóasztalhoz ül Szerhij Arbuzov ukrán kormányfő-helyettes és Stefan Füle bővítési biztos. Catherine Ashton rövid nyilatkozatában újságírói kérdésre viszont egyértelművé tette azt is: ha az ukrán elnök jövő heti moszkvai látogatásán például elkötelezi magát a csatlakozás mellett az Oroszország vezette Eurázsiai Vámunióhoz, az összeegyeztethetetlen lenne az uniós társulással. Ukrajnát ugyanakkor a keleti oldal is csábítja. Vlagyimir Putyin csütörtöki évértékelő beszédében kifejtette: az orosz vezetés készen áll arra, hogy folytassa a tárgyalásokat Ukrajnával az orosz vezetésű vámunió egyezményeihez való csatlakozásról. „Ha Ukrajna kezdeményezi, Moszkva szakértői szinten tovább tárgyalna Kijevvel” – mondta. Érzékeltette ugyanakkor, Ukrajnának a Kreml elképzelése által szorgalmazott Eurázsiai Unióban volna a helye. A Kreml szerint az orosz–fehérorosz–kazah vámunió is ennek a geopolitikai projektnek a része.
Ukrajnát eközben sürgeti az idő is. A korábban is az államcsőd szélén álló ország számára a jelenlegi helyzet elhúzódása egyre kényelmetlenebb gazdasági szempontból is.
Londoni elemzők korábban rámutattak: az ukrajnai belpolitikai patthelyzet elhúzódása esetén nagyobb a kockázata egy valutaválságnak, mint az államcsődnek. A hrivnya máris érzékenyen reagált a politikai feszültségre, szerdán négyéves mélypontra esett a dollárral szemben.
Putyin ugyanakkor korábban kijelentette: ha Ukrajna az EU-t választja, nem lehet szó a vámunióról sem.
Putyin ugyanakkor korábban kijelentette: ha Ukrajna az EU-t választja, nem lehet szó a vámunióról sem.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.