BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az óriási áprilisi hiányt ellensúlyozhatja a májusi többlet

deficit Április végéig 951,1 milliárd forintos hiány keletkezett a büdzsében, ami az egész évre tervezett 984,6 milliárd forint közel 97 százaléka – erősítette meg az előzetes adatokat a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az év negyedik hónapjában 250 milliárdos lyuk volt a költségvetésben. A korábbi évekhez képest jelentős hiányt részben azzal magyarázza az NGM, hogy már áprilisban átutalták a családtámogatásokat és a bérek kifizetésének fedezetét.

Varga Mihály miniszter a napokban azt mondta, hogy az alacsony inflációval „valamit kezdeni kell”, de „emiatt fájjon a miniszter feje”.

A Világgazdaságnak arra a kérdésére, hogy várhatóak-e költségvetési kiigazítások Banai Péter Benő, az NGM helyettes államtitkára közölte, ha a konvergenciaprogramhoz képest eltéréseket látnak, intézkedéseket hozhatnak. „A legfrissebb adatok alapján az idei gazdasági növekedés 2,3 százaléknál magasabb, az infláció 0,8 százalékosnál alacsonyabb is lehet. Ezek költségvetési egyenleget befolyásoló hatása egymással ellentétes.”

Banai az online sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy „májusban igen jelentős költségvetési többlet várható”. Mindez azt jelenti, hogy a következő hónapban még nem teljesül az egész évre tervezett hiány. Banai szerint továbbra is reális a kitűzött 2,9 százalékos GDP-arányos deficitcél elérése.

A Főgáz és az Antenna Hungária megvásárlásával kapcsolatos kérdésre Banai azt írta, hogy a két vagyonszerzési ügylet növeli a költségvetés pénzforgalmi hiányát, az uniós módszertan szerinti egyenleget azonban nem rontja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.