BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína: Nem lesz zökkenőmentes a gazdaság átalakítása

Több mint két év után csökkentette a betéti és a hitelkamatot a kínai jegybank, és elemzők szerint a következő hónapokban tovább lazíthatnak a monetáris kondíciókon. A lépés segítheti a gazdasági növekedést, de felhívja a figyelmet arra is, hogy a nem konvencionális intézkedések alig hatottak.

Világszerte jobb kedvre derültek a befektetők, miután a People Bank of China (PBoC) két és fél év után újra kamatot csökkentett. A központi bank 25 bázisponttal 2,75 százalékra csökkentette az egyéves betéti kamatot, egyúttal 40 bázisponttal, 5,6 százalékra vágta a hitelkamatot. Ezzel a jegybank támogatta a tőzsdék menetelését, hiszen a monetáris élénkítés magasabb gazdasági növekedéshez vezethet, ugyanakkor a központi bank számára is egyre nyilvánvalóbbak a súlyos egyensúlytalanságok, amelyekkel a világ második legnagyobb gazdaságának szembe kell néznie.

Bizonyára a PBoC döntése nem volt független attól, hogy közel egy évtizedes csúcsra emelkedett a nemteljesítő hitelek értéke a bankoknál. Az idei harmadik negyedévben mért 767 milliárd jen értékű rossz hitel 2005 óta nem látott szintet jelent. A nemteljesítő hitelek további növekedése nagyon kellemetlenné válhat a világ leggyorsabban növekvő gazdasága számára, hiszen a gazdaságot még most is leginkább a beruházások húzzák, és nem a fogyasztás.

A hivatalos statisztikák azonban nem biztos, hogy teljesen valós képet mutatnak. A DAC Management szerint a kínai rossz hitelek állománya magasabb lehet, mint ami az adatokból látszik, mert a hatóságok számos esetben kimentik a belföldi vállalatokat a csődhelyzetekből, vagy támogatást nyújtanak a gyengélkedő cégeknek. Éppen ez lehet az egyik oka annak, lehet még most sem veszélyesen magas a nemteljesítő hitelek aránya és a csődbe jutott cégek száma.

Nem véletlen, hogy a központi bank az elmúlt két hónapba már 770 milliárd jent pumpált a bankrendszerbe, hogy stabilizálja a pénzügyi rendszert és segítse a gazdasági növekedést, amely több mint egy évtizede a legalacsonyabb lehet idén. A kínai kormány 7,5 százalékos GDP-bővülést szeretne elérni, ami nem biztos, hogy sikerülni fog, bár a monetáris élénkítéssel egyre jobbak az esélyek. Igazából azonban nem is az a kérdés, hogy idén Kína növekedése eléri-e a 7,5 százalékot, hanem az, hogy át tudnak-e térni a fogyasztásvezérelte bővülésre, mert a beruházások növekedéséből nem lesz fenntartható ez a gyors GDP-bővülés. A Merrill Lynch elemzői szerint a PBoC azért kényszerült kamatvágásra, mert lassulni kezdett a kínai gazdaság.

Az árnyékbankrendszer terjedését viszont minden áron meg szeretné állítani a kínai kormány és a jegybank is, ez azonban továbbra sem könnyű. Számos vállalat van, amelyik nem kap hitelt a bankoktól, így sokan az árnyékbankokhoz fordulnak. A Merrill úgy véli, hogy a kamatcsökkentés kedvező lehet a nagy állami tulajdonú vállalatoknak és a jelzáloghitel adósoknak, de a kis- és közepesvállaltok is részesülhetnek az alacsonyabb kamat és a lazább likviditási feltételek pozitív hatásaiból. A JP Morgan szerint éppen a vállalatok romló finanszírozási helyzete miatt enyhített a jegybank. Ez összhangban van a kani vezetés erőfeszítéseivel, hogy javítsa a vállalati szektor finanszírozási feltételeit. Szerintük nem volt elég hatékony a korábbi pénzinjekció.

Még mindig nagy probléma, hogy az összes hitel közel harmada nem a hagyományos pénzügyi közvetítőrendszeren keresztül került a kínai gazdaságba, amit mindenképpen vissza szeretnének szorítani a döntéshozók. A nem konvencionális eszközökön – pénzinjekció a bankrendszerbe – túl úgy látta a PBoC, hogy eljött az ideje a kamatcsökkentésnek. Ez azonban az elmúlt években emelkedésnek indult eladósodást tovább növelheti, ráadásul elemzők szerint még nagyobb kamatcsökkentéssel vagy más likviditásfokozással szeretne majd lendületet adni a gazdaságnak a kínai jegybank.

Kedvező hatások is lehetnek

A pénteki kamatcsökkentés után több vállalt jut majd hitelhez a normális pénzügyi szektoron keresztül, valamelyest visszaszorulhat az árnyékbankrendszer, de a hitelek felvételén keresztül még nagyobb lehet a gazdasági növekedés. A további élénkítések pedig fokozhatják ezt a folyamatot, ami nem biztos, hogy jó a növekvő eladósodás mellett. Az viszont kétségtelenül igaz, hogy az kedvező, ha inkább a rendes pénzügyi rendszer keretein belül kapjanak hitelt a cégek, mint az árnyékbankokon keresztül.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.