BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A jegybank irányítja az MKB-t

Átveszi az irányítást a jegybank az állami MKB felett. A nyilatkozatok úgy szólnak, hogy a bank tőkehelyzete stabil, a jogszabályok szerint azonban a jegybank csak akkor veheti át a bankot, ha közel a bedőlés. Ezt a verziót erősítené, hogy a bank mögé az MNB gyorsan oda is állt, garantálva, hogy mindenki a pénzéhez jusson. A jegybank a tervek szerint előbb megtisztítja a portfóliót, rendbe teszi a bankot, majd eladja, lehet, hogy tőzsdére viszi azt

A bankrendszer megerősítése érdekében felkérte a kormány a jegybankot, hogy segítse az MKB portfolió tisztítását – jelentette be tegnap Orbán Viktor miniszterelnök. A nemrég megvásárolt állami pénzintézet lesz az első, amelyet a jegybank a szanálási törvény szerint tesz rendbe. A jogszabály azt mondja ki, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) akkor léphet fel, ha a bank e nélkül fizetésképtelenné válna és a megmentése közérdek. (A törvény nagyjából azt írja le, miként kell a nagybankokat megmenteni, hogy ne sérüljön a pénzügyi intézményrendszer.) A jegybank közleménye szerint azonban nem a fizetésképtelenség, csak a veszteség volt az oka a beavatkozásnak, amit alátámaszt, hogy a banknak félévkor 19 százalékos tőkemegfelelési mutatója volt, vagyis nagyon biztonságosnak számított. (A bank a rendkívüli tételek, leginkább a devizahiteles elszámolásra képeztt céltartalék, valamint a tranzakciós adó és a bankadó nélkül 6,7 milliárdos nyereséget mutatott ki félévkor.)

A kedvező helyzetnek viszont ellentmond, hogy válságintézkedéseket is hozott a jegybank: az elnök, Matolcsy György közlése szerint az MNB védőhálót ad a banknak, teljes likviditását garantálja, vagyis minden betét, pénzpiaci hitel, kötvény jegybanki garanciát kap. Az MKB-nál 18 hónapos reorganizációs szakasz kezdődik – tette hozzá a jegybankelnök, aki szerint a nemrég megvásárolt állami banknak van jó része, de van rossz része is, hiszen a kereskedelmi hitelállomány és az ingatlanhitelek „magas nem fizető szerkezetet mutatnak”.

A problémát Lázár János kancelláriaminiszter a Figyelőnek adott interjúban úgy vázolta, hogy az MKB „rosszul vezetett, szétlopott bank volt”. Az már más kérdés, hogy ezért a bankért az állam sokat adott vagy keveset: a 17 milliárdért megvásárolt pénzintézetben a korábbi bajor tulajdonos 84 milliárdot hagyott ott, vagyis 67 milliárdot fizetett azért, hogy az állam elvigye a bankot – az értékelést a jegybank is validálta. Most az a kérdés, ez a tőke elegendő-e az átalakításhoz és átszervezéshez. Ha igen, akkor a bankot nem vehette volna a nevére az MNB – ha nem, akkor viszont a korábbi értékelés volt a rossz. Orbán Viktor mindenesetre az átvételt azzal magyarázta: nem jó, ha a kormány végzi a konszolidációt, mert az tapasztalata szerint rossz politikai vitákat eredményez.

Az MNB közleménye szerint a jegybank átveszi az MKB Bank irányítását és a leányvállalatokra is kiterjedően újjászervezi a hitelintézetet. Ezzel „professzionális szakértői csapatot bíz meg, akik az MNB teljes hatósági és szakmai ellenőrzése alatt dolgoznak”. Matolcsy szerint az átalakítás után az MKB vezető szerepet tölt majd be a bankrendszerben - aktív szerepet várnak tőle a hitelezés élénkítésében is. A tervek szerint a következő hónapokban átalakítják a pénzintézetet és csökkentik a költségeket, megtisztítják a portfoliót, ám nem tőkésítik fel a bankot. A tőkehelyzetet a közlemény szerint a jövedelmezőség javításával szeretnék rendbe tenni.

Ennek egyik eleme lehet, ha a bank fuzionál más pénzintézetekkel – adott a Budapest Bank, de akár azokról a pénzintézetekről is szó lehet, amelyeket az állam most készül felvásárolni. Arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e az MKB összevonása a Budapest Bankkal, Orbán Viktor kormányfő azt mondta, hogy a tranzakció zárása, az állami tulajdonszerzés megtörténte után döntenek majd erről, valamikor május-júniusban. (Ez a hivatalos korábbi bejelentéssel azonos.) Lázár János a Figyelőnek azt mondta, a kormány Ausztriávál jó szövetségesi viszonyra törekszik, ezért az Erstével „stratégiai partnerségről” egyeztet, a Raiffeisennel pedig „az állami hitelintézeti portfolió kibővítéséről”. Mint fogalmazott, szeretnének a bankkal szót érteni a jövőről – a Raiffeisen cáfolta a tárgyalások hírét, azt közölte: nincs döntés semmiről, egyelőre a kapcsolatfelvétel történt meg.

A cél a privatizáció

„maximum egy évig” irányítja majd az MNB az MKB-t a jegybank közleménye szerint. A sajtótájékoztatón azonban Orbán és Matolcsy is 18 hónapos időszakról beszélt, míg Lázár János az interjújában három éves időszakról (és egy összevont bank eladásának lehetőségéről). Abban egyetértés van a szereplők között, hogy az állami tulajdonlás átmeneti, a cél a privatizáció, persze magyar tőkéseknek. Orbán azt mondta, csak a fejlesztési, exportfinanszírozási bankok esetén (MFB, Exim) és esetleg a takarékszövetkezeteknél érdemes közösségi tulajdont megjeleníteni (utóbbiaknál csak korlátozottan), a kereskedelmi bankoknál ez túl nagy kockázatot jelent. „A kormány nem arra való, hogy bankokat működtessen. Az állam ma azért vállal szerepet tulajdonosként a pénzügyi rendszerben, hogy az átszervezését segítse” – mondta a kormányfő. Matolcsy György annyit tett hozzá: tőzsdei privatizációt is elképzelhetőnek tart.




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.