BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Halasztó-megosztó EU-csúcs

A szokásos decemberi uniós csúcstalálkozón eldőlt, hogy a tagállamok nem engednek az Oroszország elleni szankciókból, miközben közös stratégiát keresnek. A nagy beruházási program fontos támogatást kaphat, ha a hozzá adandó nemzeti hozzájárulásokat nem veszik figyelembe a deficitszámításnál

A jó hír az, hogy a kétnaposra tervezett csúcstalálkozó az első nap végén lezárult – mondta csütörtök éjjel Matteo Renzi olasz kormányfő és soros féléves uniós elnök, amikor az Európai Tanács elnökével, Donald Tuskkal és az Európai Bizottság elnökével, Jean-Claude Junckerrel együtt értékelte az eleve szűk napirenddel meghirdetett tanácskozás eredményét. Pontosabban azt a tényt, hogy az állam- és kormányfők szabad utat adtak a Juncker által javasolt 315 milliárd eurós alapnak, amely a gazdasági növekedést serkentené és munkahelyeket teremtene a deflációs veszéllyel, alacsony beruházási rátával és magas munkanélküliséggel küszködő Európai Unióban. A terv már sínen van egy ideje, az Európai Beruházási Bank (EIB) készen áll a projektek fogadására. A kérdés inkább az volt a csúcson, hogy növelhető-e az alap mérete nemzeti hozzájárulások révén - elvileg igen, de egyetlen tagállam sem kötelezte el magát. Az alap működését szabályozó uniós jogalkotásra csak az év elején tesz javaslatot a bizottság, s még a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek is el kell fogadnia.

A meglévő európai források kiegészítésére szánnák az alapot, amely 21 milliárd eurós, az EU és az EIB által összeadott garanciavállalással gerjesztene több mint 300 milliárdos beruházási hullámot – a magánszektor bevonásával. A program megvalósíthatóságát övezi némi kétkedés, de a szükségességét nem. A tagországok eddig 1300 milliárd euró értékben nyújtottak be ötleteket – magyar részről például az M4-es autópálya, továbbá a román-magyar-osztrák gázvezetékek összekötése szerepel az elképzelések között.

Az alap nyártól működhetne. Addigra kiderülhet, hogyan fogadták a tagállamok Juncker felvetését - amely szerepel a csúcs záróközleményében is - , hogy a nemzeti hozzájárulások összegét nem vennék figyelembe a költségvetési egyenleg számításánál, ha a hiány e tétel miatt lépné túl a GDP 3 százalékát. A bizottság elnöke azt hangsúlyozta, hogy ez a rugalmasság eleve benne van a stabilitási és növekedési paktumban, vagyis nincs szó a meglévő szabályok lazításáról, legfeljebb ésszerű értelmezéséről. Ám Renzi úgy fogalmazott, Róma azért küzd– tegyük hozzá, Párizs is – , hogy ezt a kitételt uniós szinten külön elfogadják. Hozzátette: nem megszorításra, hanem növekedésre van szükség, nem véletlenül került a paktum nevébe a növekedés szó. Nehezebben értelmezhető Orbán Viktor magyar kormányfő azon nézete, hogy veszélyes terepre merészkedik, aki „engedményeket tesz” a költségvetési előírásokban, hiszen a magyar gazdaság az uniós források felhasználásának köszönheti az idei, egyszerinek ígérkezően kiugró növekedési ütemét. A záróközlemény a beruházási alap sikerét összeköti az energiaunió létrehozásával, a megfelelő befektetői, szabályozási környezet kialakításával, a strukturális reformokkal, illetve a 2007-2013-as költségvetési időszakban lekötött pénzek „maximális” felhasználásával.

Orosz–ukrán dilemmák

Tartja magát az Oroszország elleni szankciókhoz az Európai Unió, sőt újabb intézkedéseket is fontolóra vehet. Az állam- és kormányfők megtiltották a befektetéseket az uniós cégek számára a Krím-félszigeten. A háttérben azonban jól érzékelhető ellentétek alakultak ki. Angela Merkel német kancellár és David Cameron brit miniszterelnök szerint a minszki megállapodás tizenkét pontjából egyelőre csak egy teljesül, a tűzszünet, ami nyilván nem elég, Francois Hollande francia államfő viszont nagyobb haladást észlel. Az EU márciusban vizsgálja felül a szankciókat. Matteo Renzi szerint Oroszországnak ki kell vonulnia Ukrajnából, de vissza kel térnie a nemzetközi közösségbe. Donald Tusk azt mondta: hosszú évekre előretekintő közös stratégiára lenne szükség, nem elegendő csupán egy válsághelyzetre reagálni. Ezen vélemények közül nem lógott ki Orbán Viktor meglátása, miszerint Oroszország komoly ország.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.