BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentősen nőttek a reálbérek

Idén január–október között 3 százalékkal emelkedtek a nettó keresetek, a foglalkoztatás is javuló tendenciát mutatott. A KSH szerint a közmunkások nélkül nagyobb a béremelés, az adatokon azonban látszik, hogy őket figyelmen kívül hagyva a foglalkoztatás is alig növekszik

Közel 3 százalékkal nőttek a keresetek az idei év első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához képest a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint. Ezzel 234 ezer forintra emelkedett a bruttó átlagkereset. Miután idén nem növekedtek az árak, a reálkeresetek is ugyanennyivel emelkedtek. Még mindig a vállalatoknál éri meg dolgozni: a cégeknél 249 ezer forintot, a költségvetési szférában viszont csak 207 500 forintot lehetett keresni. A közfoglalkoztatottak egyre inkább lefelé húzzák a kereseteket. A KSH szerint nélkülük számolva több mint 12 ezer forinttal magasabb az átlagbér, ez viszont csak arra mutat rá, hogy folyamatosan növekszik a közmunkások létszáma, akiknek a keresete csupán bruttó 78 ezer forint havonta.

A pénzügyi, biztosítási szektorban hatszor ennyit lehet keresni: az ágazatban 482 ezer forint volt a bruttó. Továbbra is az információ-kommunikáció áll a második helyen 450 ezer forinttal, a harmadik pedig az energiaszektor, 406 ezer forinttal. A legkevesebbet havi 142 ezer forintot az egészségügyben lehet keresni, ezt követi a vendéglátás 152 ezerrel, majd a mezőgazdaság 174 ezerrel. A nettó kereset 153 500 forint volt a gazdaság egészében: a fizikai dolgozók 105 ezret, a szellemiek pedig 208 ezret vihettek haza. A KSH szerint közmunkások nélkül több mint 5 százalékkal nőttek a keresetek január és október között.

Jövőre is folytatódhat a reálkeresetek emelkedése, miután az infláció alacsony marad. A jegybank előrejelzése szerint alig 0,9 százalékkal emelkednek a fogyasztói árak, vagyis ha a bérek nem nőnek gyorsabban az ideinél, akkor a reálkeresetek dinamikája lassabb lesz. Már a nonprofit szférában és a vállalatoknál is egyre több közfoglalkoztatott dolgozik, ami lassabb béremelkedési tendenciát feltételez.

Míg a béradatok csúnyábban néznek ki a közmunkásokkal együtt számolva, a foglalkoztatási számok úgy szebbek. Idén 5 százalékkal többen dolgoznak, mint tavaly, így a legalább öt főt foglalkoztató vállalatoknál, a nonprofit szektorban és a költségvetési szférában összesen 2 millió 816 ezren dolgoztak. Közmunkások nélkül csak 2,6 százalékos a növekedés, és 2 millió 632 ezres a dolgozói létszám. A kép tovább romlik, ha a költségvetési szférában alkalmazottak számának növekedését is levonjuk; a vállalatoknál 2 százalékos éves növekedés jön ki, ezzel az alkalmazottak száma 1 millió 847 ezer.

A költségvetési szférában közmunkások nélkül is közel 4 százalékkal, 694 ezerre nőtt a létszám, vagyis a munkaerőpiac valódi állapota továbbra is gyenge. Az idei év első tíz hónapjában átlagosan 160 ezer közmunkás volt, ami több mint 50 százalékos növekedés egy év alatt. A Magyar Nemzeti Bank inflációs jelentése kiemelte: különböző felmérések arra utalnak, hogy a közfoglalkoztatásban résztvevők zöme rövid távon nem vonható be a versenyszféra termelésébe. A jegybank elemzéséből kiderül, hogy a mindenkori közfoglalkoztatottak közel 40 százaléka a megelőző negyedévben inaktív volt.

Van még munkaerő

A munkanélküliek száma ugyan már csak 320 ezer fő volt augusztus és október között, több mint 110 ezerrel kevesebb, mint egy éve, mégis komoly gondok vannak a munkaerőpiacon a termelésbe rövid távon bevonhatók tábora miatt. Ők azok, akik már nem is keresnek állást, valamint az átmenetileg külföldön dolgozók és a részmunkaidősök. Létszámuk a válság után ugrott meg, majd 2013 eleje óta csökken, amihez a közfoglalkoztatás is hozzájárult. Ma az MNB szerint közel 300 ezer főt számlál a termelésbe rövid távon bevonhatók tábora.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.