A magas 2014-es gazdasági növekedés – amit most 3,3 százalékra becslünk – átmeneti tényezőknek köszönhető – mondta el Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősségi Intézet (KFI) vezetője a jövő évi költségvetési tervről készült elemzés bemutatóján. Ezek a tényezők még részben segítenek 2015-ben is, amikor 2,3 százalék lehet a növekedés. A devizahiteles csomag hatására nagyobb lesz a fogyasztás – a 105 milliárd forint egyszeri kifizetés és a 75 milliárd forint tartós részletcsökkenés a GDP növekedését gyorsítja –, az adócsomag azonban visszafogja a növekedést. A chipsadó kiterjesztése az alkoholtermékekre 10 milliárd forintot jelent, ami jóval nagyobb lehet a kormány várakozásánál, az élelmiszer-felügyeleti díj emelése 24 milliárdot, a környezetvédelmi termékdíj kiterjesztése pedig 10 milliárdot hozhat a büdzsének. A legtöbbet, közel 55 milliárd forintot a dohánytermékek jövedéki adójának emelése jelent. A KFI elemzése szerint a GDP 0,4 százalékának megfelelő adóemelés lesz a következő években.
Az eredeti tervhez képest számos ponton módosult a költségvetés: nem szigorodik például a cafeteria adóztatása, kiesik az internetadó, miközben több mint 80 milliárddal nő a kormányzati fogyasztás. Az elemző központ szerint ha elfogadják a törvényjavaslatot, akkor nem 2,4, hanem 2,8 százalék lesz a deficit jövőre. Ezzel párhuzamosan a GDP-arányos államadósság sem csökken. Kockázatot jelent, hogy a 169 milliárdos vagyoni bevétel sor a költségvetésben, mert nem ismert, hogy miből folyik be a pénz. Egy másik probléma abból eredhet, hogy jövőre akár 90 milliárd forintra büntethet az Európai Bizottság, ha arra a következtetésre jutnak, hogy éveken keresztül jogsértően írt ki útépítési tendereket a magyar állam. A pozitív kockázatok közt említhető az áfabevételek emelkedése a hatékonyabb ellenőrzések miatt – fehéredési hatás – és Paks 2 beruházás, amelyre 28 milliárd forintot szán a kormány 2015-ben, de nem kizárt, hogy a beruházás esetleges csúszása miatt a beruházó csak a keret egy részét használja fel az év végéig.
A KFI szerint a jövő évi költségvetés jelenlegi formájában nem megalapozott. A költségvetés rosszabb állapotban van, mint ahogy a Költségvetési Tanács megkapta a tervezetet – emelte ki Romhányi Balázs. Intézkedések hiányában nagy a kockázata annak, hogy a költségvetési hiány meg fogja haladni a GDP 3 százalékát – olvasható a KFI jelentésében. Az is kedvezőtlen, hogy a strukturális egyenleg romlik.
Hosszabb távon azonban már nem túl kedvezőek a kilátások: ugyan az alappályán 3 százalék alatt marad a deficit a következő években, de ehhez az önkormányzatoknak többlettel kell zárniuk az éveket. Romhányi Balázs megjegyezte, hogy az idei 2,9 százalékos költségvetési deficit elérését a 130 milliárdos frekvenciakoncesszió is segíti, ami nélkül 3,3 százalék lenne a hiány. A kedvező gazdaságélénkítő hatások 2016-ra kifutnak a KFI szerint: A GDP-növekedés 1 százalék alá kerülhet és a fogyasztás is visszaeshet, miután a devizahiteles csomag kedvező hatása kifut. A versenyszférában nem emelkednek majd a bérek, így a fogyasztás sem tud élénkülni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.