OECD Rekordközeli szintre emelkedett az átlagos adóterhelés a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban tavaly: a nemzeti költségvetésekbe befizetett különféle adók és járulékok a bruttó össztermék (GDP) 34,1 százalékra rúgtak, 0,4 százalékponttal haladták meg az előző év mértékét. A tavalyi adat nagyon közel áll a 2007-ben mért 34,2 százalékos és a 2000-ben elért 34,3 százalékos rekordszinthez. Magyarországon 0,4 százalékponttal 38,9 százalékra emelkedett az adóteher, amivel az ország az első harmadban található, a tizedik helyen áll. A 34 legfejlettebb gazdaságot tömörítő szervezet szerdán kiadott jelentése szerint az adóterhelés növekedése több tényezőre vezethető vissza, nemcsak az adók emelésére. Bár sok országban emelték az adókat és kiszélesítették az adóalapokat, az adóbevételek a szabályozás változása nélkül is növekedhetnek, például erős gazdasági növekedés esetén.
A GDP-ben mért adóteher Dániában volt a legmagasabb, 48,6 százalékkal, míg Mexikóban a legalacsonyabb, 19,7 százalékkal. Tavaly az előző évhez képest Portugáliában és Törökországban ugrott meg a legnagyobb mértékben az adóterhelés, 2,2, illetve 1,7 százalékponttal, a másik végletet Norvégia és Chile jelenti, a terhelés 1,5, illetve 1,2 százalékos csökkentésével. Az adó- és járulékfizetéseknek nemcsak a nagysága, hanem összetétele is nagy különbségeket mutat országonként. Egy tendencia azonban mindenhol megfigyelhető: hosszú távon tekintve az általános forgalmi adó (áfa) mértéke jelentősen emelkedett. Míg 1976-ban az OECD-tagországokban 15,5 százalék volt az áfa átlagos értéke, tavalyra 19,1 százalékra növekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.