Nem menti meg a Széchenyi Bankot az állam, de kifizeti a károsultjait, legalább a bennragadt pénzük felével – derül ki a kormányfő nyilatkozatából.
A Világgazdaság értesülése szerint a hétfőn várt megmentő sem igyekszik jelentkezni a magyar hatóságoknál: a Prifan Europe Limited még nem jelezte befektetési szándékait, pedig ehhez engedélyt is kellene szereznie a Magyar Nemzeti Banktól. A céget Töröcskei István a Széchenyi Bankban 51 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező T&T Zrt. tulajdonosa, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója nevezte meg két napja egy szűkkörű háttérbeszélgetésen olyanként, mint amely 7,5 milliárd forintos befektetést tervezne az engedélyét elvesztett bankban. Állítása szerint egy orosz-izraeli bank garanciájával is rendelkeznek. A Prifan Europe Ltd.-t egy Dublintól ötven kilométerre található kistelepülés lakásába jegyezték be, alaptőkéje száz euró. A társaság egy svéd állampolgárságú informatikusé, mellette még a cég igazgatója egy brit köztisztviselő – mindkettőjük lakcíme megegyezik a vállalkozás címével is.
Azokra a kérdéseinkre továbbra sem kaptunk választ a Nemzetgazdasági Minisztériumtól, hogy terveznek-e tárgyalást a Prifan Europe képviselőivel. A tudósítások szerint Töröcskei azt mondta, a befektetők január elején utaznak Magyarországra, hogy a tárcával egyeztessenek. Most úgy néz ki, legfeljebb arról lehet majd beszélgetni, miként fizetik ki a betétesek bentragadt pénzét a tulajdonosok.
A Széchenyi Banknál az Országos Betétbiztosítási Alap már 14 milliárd forintot kifizetett a betéteseknek, de 107 betétes 7,4 milliárd forintja bennragadt: náluk a bankban elhelyezett összeg meghaladta a 30 millió forintot. Orbán Viktor valószínűleg az ő kárpótlásukra gondolt, amikor azt mondta, létrehoznak egy kárenyhítési alapot, amelyet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kezel majd. Szavai szerint annyi pénzt tesznek az alapba, amennyi a Széchenyi Bankban lévő állami tulajdon “felelősségének” megfelel. Vagyis a szükséges összeg felét állja majd az állam, hiszen a bankban 49 százalékos a tulajdona (bár a kormányfő ennél is nagyobb keretet, 5,5 milliárdot említett).
Más kérdés, hogy a feles felelősségválallás is nagynak tűnik, hiszen a gazdasági kormányzat nem ismeri el, hogy hibázott volna az ügyben (Orbán szerint azonban a kabinet hangsúlyt helyez arra, hogy ne csak a bankok legyenek fairek, hanem a kormány is). Az NGM késő délután közleményt is kiadott. Ebben is leszögezik, hogy kifizetik annak az összegnek a 49 százalékát, amit a nagybetétesek elbuktak, és el is különítették a keretet. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy a kialakult helyzethez a Széchenyi Bankot ténylegesen irányító többségi tulajdonos tevékenysége vezetett, amelyért a felelősséget neki kell viselnie
Arra a kérdésünkre továbbra sem válaszoltak az NGM-ben, hogy elfogadják-e Töröcskei István korábban felajánlott lemondását az ÁKK éléről. Matolcsy György jegybankelnök a Heti Válasznak mindenesetre azt mondta: ő azonnal elfogadta volna. Szerinte ugyanis a bank “nem prudens hitelezési politikát folytatott, így a pénzügyi rendszer stabilitása szempontjából kockázatot jelentett volna, ha tovább folytathatja a fenntarthatatlan működését.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.