Kedden tartja idei első kamatdöntő ülését a Monetáris Tanács. A novemberben és decemberben is negatív meglepetést okozó inflációs adat után ismét felmerül a kamatcsökkentés lehetősége, azonban a mögöttes folyamatok egyáltalán nem okoznak akkora dezinflációs nyomást, mint amekkorát az inflációs adat mutat. Vagyis a kérdés igazából az, hogy a negatív olajársokkra kell-e reagálnia a jegybanknak – vélik az OTP Bank elemzői. Szerintük a válasz nem, hiszen az energiahordozó árának csökkenése okozta inflációcsökkenés csak átmeneti, 12 hónapot követően már nem lesz hatása, sőt, ha a jelenleg egyensúlyinak tartott 70-80 dollár/hordó körüli szintre korrigál az olaj ára, az emelni fogja az inflációs mutatót. Fontos, hogy a jelenleg tapasztalható defláció nem a klasszikus, minden termékkörre kiterjedő defláció, hanem egy szűk termékkör árának csökkenéséből ered, és Magyarországon is növeli a háztartások szabadon felhasználható jövedelmét. A fentiek következtében – és mivel a jegybank a legutóbbi közleménye alapján is elkötelezettnek tűnt a változatlan alapkamat mellett – arra számítunk, hogy 2,1 százalék marad az irányadó ráta – mondta Szaniszló Bálint, a bank elemzője.
Pénteken jelenik meg az Egyesült Államok negyedik negyedéves GDP-jének első közlése. A már beérkezett adatok alapján, főként az olajárak gyors esésének köszönhetően nagyon robosztus lehetett a háztartási fogyasztás bővülése, és bár az erősödő dollár miatt vélhetően csökkent a nettó export növekedési hozzájárulása, az elemzői konszenzus szerint 3,3 százalék lehetett az évesített negyedéves bázisú dinamika. Ha így alakulna, azzal a tavalyi négy negyedév adatainak átlaga 2,7 százalék lenne, 2014-es év GDP-je pedig 2,5 százalékkal haladná meg a 2013-as értéket. Ez az egyik legjobb növekedési érték a fejlett világban, egyedül a brit gazdaság teljesített hasonlóan kedvezően.
A GDP növekedési üteme fényében nem meglepő, hogy a Fed egyre közelebb kerül a kamatok emeléséhez. A legutóbbi adat alapján a munkanélküliségi ráta szinte elérte a jegybanki középtávú egyensúlyi előrejelzés értékét (a decemberi adat 5,6 százalék, a Fed 5,2–5,5 százalékon látja a neutrális rátát), és a legtöbb mutatóban a válság előtti szintek környékén, vagy már azokat meghaladva teljesít a gazdaság. Egyetlen dolog inti óvatosságra a Nyíltpiaci Bizottság tagjait: az olajár esése miatt az idei évben várhatóan végig negatív inflációt láthatunk majd, ráadásul decemberben havi összevetésben csökkent a heti, a mezőgazdasági szektoron kívüli bérek átlagos szintje – ilyenre még 2008/2009-ben sem volt példa – ezért könnyen lehet, hogy a januári adatok megjelenésekor felülvizsgálják majd az értéket – véli Dunai Gábor elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.