BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyedülálló passzívházat adtak át

Százlakásos passzívházat adtak át kedden a XIII. kerületi Jász utcában. A már 40 százalékban lakott komplexumot mintegy 2,3 milliárd forintból az önkormányzat és a XIII. Kerületi Közszolgáltató Zrt. építtette. A 41, 48 és 60 négyzetméteres lakások pályázat útján nyerhetők el a kerület 2002-ben indított bérlakás programja keretében. A fűtési költség havonta mindössze 2300 forint, a melegvíz előállítása 1000 forint, a bérleti díj pedig négyzetméterenként 1100 forint.

Tóth József, a XIII. kerület polgármestere elmondta: a beruházás nem csak Budapesten és Magyarországon, hanem Kelet-Európában is egyedülálló. A három épületrészből álló lakótömb geotermikus energiával működik, és még a szennyvizet is felhasználják hőtermelésre, így egy átlagos épülethez képest 84 százalékkal kisebb az energiafelhasználás.

„Magyarországon jelenleg 20, a darmstadti Passzívház Intézet minősítésével rendelkező passzívház van. Ezen kívül további 100-120 ingatlan felelne meg a követelményeknek, a tanúsítvány megszerzése azonban több ezer euróba kerül” – tudtuk meg Felföldi Imrétől, a Magyar Passzívház Szövetség (MAPASZ) elnökségi tagjától. A szakember elmondta azt is: régiótól függetlenül országszerte épültek passzívházak, de talán valamivel több van a nyugat-dunántúli régióban, például Mosonmagyaróvár és Szombathely környékén.

„Egy passzívház 15, legfeljebb 20 százalékkal kerül többe, mint egy hagyományos energiagazdálkodású ház, működése azonban 80-90 százalékkal kevesebb energiával megoldható. Az építkezés sem hosszabb, nincs szükség különleges anyagokra, csak nagy odafigyelésre, és Magyarországon minden szükséges eszköz, szaktudás elérhető. A passzívházak elterjedésének legnagyobb gátja jelenleg az emberek gondolkodásmódja: sokan inkább a drágább csempét vagy a néhány négyzetméterrel nagyobb alapterületet választják, mint a passzív technológiát, pedig utóbbi összehasonlíthatatlanul jobb élhetőséget és alacsonyabb rezsit biztosít” – tette hozzá. Ugyanakkor annak ellenére, hogy az építőipar és lakáspiac az elmúlt években jelentősen visszaesett, a lakóházak között a passzívházak és az alacsony energiafelhasználású, illetve megújuló energiát hasznosító épületek aránya évről évre nő. A környezettudatos gondolkodásmód mellett a gazdasági válság tanulságai is egyre több építkezőt terelnek a hosszú távon is hatékony, alacsony energiafelhasználású technológiák felé. Felföldi Imre szerint a kormányzati rezsicsökkentésnek nem volt érdemi hatása erre a piacra, hiszen az árak 10 százalékos mérséklése elenyésző a passzív ház nyújtotta előnyökhöz képest.

Passzivitás

A passzívház a darmstadti Passzívház Intézet által meghatározott feltételeknek megfelelő épületet jelent. A passzívház nem egyedi, másutt nem használt technológiák és anyagok felhasználásával tervezett és megvalósított épület, hanem a már ismert építési eljárásokkal és anyagokból létrehozható, nagyon jó minőségű ház. A Magyar Passzívház Szövetség február 20-án rendezi meg a VIII. Passzívház Konferenciát, ahová a szakemberek mellett az ilyen építkezést tervezőket, az energiahatékonyság iránt érdeklődőket is várják. A rendezvény egyik központi témája az ingatlanok felújítása lesz.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.