BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veheti az államkötvényeket az EKB

Jogi értelemben nincs akadálya annak, hogy a mind súlyosabb deflációs veszély elhárítására megkezdje az államkötvény-vásárlásokat, azaz pénzt fecskendezzen a gazdaságokba az Európai Központi Bank (EKB) – erre a létfontosságú következtetésre lehet jutni az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka által közzétett véleményből

Gyakorlatilag szabad utat adott az EKB meghirdetésre váró, amerikai típusú mennyiségi lazítási programjának az EU Bíróságának főtanácsnoka, Pedro Cruz Villalón, aki tegnap közzétett véleményében leszögezte: megfelel az uniós szerződéseknek az európai jegybanknak az a 2012. szeptemberi terve, hogy az eurózóna bajba kerülő tagállamainak az államkötvényeit vásárolja a másodpiacon, azon feltétel mellett, hogy az érintett ország átfogó reformfolyamatot indít meg. A végleges értékpapír-adásvételi ügyletek – azaz Outright Monetary Transactons (OMT) – meghirdetését azt követően határozta el az EKB, hogy Mario Draghi elnök néhány héttel korábban kijelentette: az európai jegybank mindent megtesz az euró megőrzésére.

Az OMT természetesen nem teljesen azonos a mennyiségi lazítással, amely az EKB mérlegének tetemes bővítését célozza a tagországok államkötvényeinek feltétel nélküli vásárlása révén. Ám, ha a főtanácsnok úgy vélte volna, hogy az OMT nem illeszthető bele az európai jogszabályi keretekbe, akkor alighanem az EKB kormányzótanácsának jövő heti ülésén szóba sem kerülne a nem szokványos fegyvertár bővítése a deflációval és elhúzódó gazdasági pangással fenyegető helyzet elhárítására.

A német alkotmánybíróság most először fordult az EU Bíróságához, miután 37 ezer német állampolgár kifogásokat emelt az OMT ellen. Két fő kérdésben. Az egyik: vajon ez a program a monetáris politika hatálya alá esik-e, avagy gazdaságpolitikai beavatkozásnak minősül. A másik: nem sérti-e az OMT a monetáris finanszírozás tilalmát. Pedro Cruz Villalón mindkét felvetésre nemmel válaszolt. A főtanácsnok álláspontját a Bíróság tagjainak nem kötelező elfogadniuk, de ilyesmire ritkán akad példa. A tényleges döntés négy-hat hónap múlva várható.

A főtanácsnok úgy gondolja, hogy az EKB független intézmény, széles önálló mérlegelési jogkörrel felruházva. A tagállamok bíróságainak pedig rendkívül óvatosan kellene eljárniuk az EKB-t illetően, mert sem kellő szakértelemmel, sem tapasztalattal nem rendelkeznek.

Az OMT program mindmáig torzó. Nem dolgozták ki pontosan a részleteit, és sohasem alkalmazták. A főtanácsnok véleménye azon alapul, amit az EKB 2012. szeptember 6-án közzétett sajtóközleménye tartalmaz. Ebből az látszik, hogy monetáris politikai eszközt vetne be a jegybank, azzal a céllal, hogy az érintett tagország államkötvényeinek hozamait mérsékelje. Gazdaságpolitikai eszköznek akkor minősülne, ha az EKB közvetlenül részt venne a tagállam számára készülő reformprogram összeállításában. Elemzők szerint emiatt az EKB kiválik az IMF-fel és a Bizottsággal alkotott trojkából.
Az OMT – írja a főtanácsnok – megfelel az arányosság elvének is, mert az EKB nem vállalja a tagállam esetleges fizetésképtelenségéből fakadó kockázatot.

A monetáris finanszírozás tilalmát sem hágja át az OMT, hiszen a másodpiacon vehet állampapírokat az EKB. De ilyen értelmű döntése arra késztetheti a befektetőket, hogy az elsődleges piacon vásároljanak. Vagyis a spekulációs hatások kiváltását kerülnie kell. Abban az esetben, ha használnák az OMT-t, az EKB-nak a bíróság útmutatásai szerint kellene kidolgoznia a szabályozás részleteit, és pontosan el kellene magyaráznia, mi az oka e nem szokványos eszköz bevetésének.

Lazítási modellek

Minthogy a hozamok az EKB retorikájának hatására is mélypontokhoz közelítenek az eurózónában, a piac inkább az antideflációs és gazdaságösztönző erejű mennyiségi lazítás bejelentésére vár.

A hétvégén szivárgott ki, hogy a jegybank akár 500 milliárd eurót is elérő kötvényvásárlási programot készít elő. Az azonban még nem dőlt el, hogy csak a legjobb minősítésű, vagy bármilyen, befektetésre ajánlott kategóriában lévő állampapírokat is venne-e az EKB. És az is kérdés, miként viszonyulna a bóvli osztályba sorolt görög és ciprusi értékpapírokhoz. Ebből a szempontból is fontos, mi lesz a január 25-i görögországi választások kimenetele.

A hétvégén szivárgott ki, hogy a jegybank akár 500 milliárd eurót is elérő kötvényvásárlási programot készít elő. Az azonban még nem dőlt el, hogy csak a legjobb minősítésű, vagy bármilyen, befektetésre ajánlott kategóriában lévő állampapírokat is venne-e az EKB. És az is kérdés, miként viszonyulna a bóvli osztályba sorolt görög és ciprusi értékpapírokhoz. Ebből a szempontból is fontos, mi lesz a január 25-i görögországi választások kimenetele. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.