Hatéves csúcsra, 12,75 százalékos szintre emelte a brazil jegybank az irányadó kamatot, hogy letörje az inflációt. A legnagyobb latin-amerikai gazdaságban februárban 12 éves rekordot megdöntve 7,4 százalékra nőtt a pénzromlás mértéke, miközben a kormány 6,5 százalékos célt tűzött ki. A brazil gazdaság számára ennél is nagyobb gondot okoz, hogy a folyamatos növekedést követő recesszióból várhatóan idén sem lábal ki: szakértők szerint akár fél százalékkal is zsugorodhat a GDP ebben az évben. Ezt megerősíti a legfrissebb, szerdán közölt ipari adat is, amely azt mutatja, januárban 5,2 százalékkal esett vissza a termelés az előző év hasonló időszakához képest.
A brazil gazdaság – túl azon az egyszeri növekedési hatáson, amelyet a 2014-es év első felében még a labdarúgó-világbajnokság fejlesztései jelentettek – elsősorban a csökkenő külső kereslet negatív hatásait nyögi. Dilma Rousseff tavaly újraválasztott államfő pedig hiába próbálkozik adóemeléssel vagy megszorító intézkedésekkel egyensúlyba hozni a büdzsét, amelynek hiánya 2014-ben a duplájára, 6,7 százalékosra emelkedett. A jövedelamadó emelésére vonatkozó tervét a héten utasította el 200 milliós ország törvényhozásának felső háza.
Az üzleti hangulatot tovább rontja a legnagyobb állami olajcég, a Petrobras körüli, lassan egy éve húzódó korrupciós botrány. A cég vezetősége egy hónappal ezelőtt nyújtotta be régóta várt lemondását – Maria da Graça Foster korábbi vezérigazgató hírek szerint csak azért maradhatott addig a posztján, mivel Rousseff támogatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.