A szeptemberben elfogadott új adótörvény az osztalékadó csökkentését - és más gazdaságélénkítő intézkedéseket - 2017-től kezdődően irányozta elő, hogy azok ne veszélyeztessék a költségvetés egyensúlyát. Jövőre ugyanis az áfa is négy százalékponttal (20 százalékra) csökken Romániában.
Az óvatosabb adópolitikáról augusztus végén pártközi konszenzus született a koalíciós pártok és az ellenzék között. Ezt a megállapodást bírálta felül Victor Ponta és kormánya, arra hivatkozva, hogy az osztalékadó csökkentésére is megvan már a fedezet.
A kedden elfogadott sürgősségi kormányrendelet a vezetékes ivóvízre és az öntözőrendszerek által használt vízre is már 2016-tól kezdődően kiterjeszti - az élelmiszerekre érvényes - 9 százalékos kedvezményes áfát.
A jogszabály egy másik rendelkezése kiterjeszti azon vállalatok körét, amelyek mikrovállalkozásként könnyített adózási módszert vehetnek igénybe. A rendelet 65 ezer euróról 100 ezer euróra emelte a mikrovállalkozások árbevételre vonatkozó felső határát. E cégek a 16 százalékos nyereségadó helyett, forgalmuk legfeljebb 3 százalékát fizethetik be adóként az államkasszába.
A bukaresti kormány most differenciált adózással is bátorítja a munkahelyteremtést: a forgalom 3 százalékára rugó adókötelezettség csak az alkalmazottak nélküli mikrovállalkozásoknál maradt meg, míg az egy alkalmazottal rendelkezők 2 százalékos, a két, vagy több alkalmazottal rendelkezők pedig csak 1 százalékos adót fizetnek forgalmuk után. Jövőre önkormányzati és parlamenti választásokat tartanak Romániában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.