Migrációs csúcs: megfigyelőként vettünk részt
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság A nyugat-balkáni migrációs útvonal már nem érinti Magyarországot, ezért már csak megfigyelőként vesz részt az erről szervezett csúcstalálkozón – mondta tegnap a brüsszeli megbeszélésre érkezve Orbán Viktor miniszterelnök. Az MTI tudósítása szerint a kormányfő közölte: a válság első számú oka az, hogy az Európai Unió és a schengeni övezet egyes országai nem képesek vagy nem készek állni a szavukat. – Abban bízom, hogy ma délután sikerül pontot tenni a nyitott határok politikájának végére, amely homlokegyenest ellentétes Schengennel és a meghíváspolitikának, amely szintén ellentétes Schengennel – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Az MTI értesülése szerint a találkozót összehívó Jean-Claude Juncker 16 pontos javaslatcsomagot terjesztett elő a résztvevőknek. Az Európai Bizottság elnöke által előterjesztett dokumentum szerint a menedékkérőket a nyugat-balkáni útvonal mentén végig emberséges bánásmódban kell részesíteni, viszont azokat, akik nem jogosultak menekültstátusra, mielőbb haza kell küldeni. A 16 pont értelmében a kormányfők 24 órán belül kineveznek egy kapcsolattartó személyt, aki segíti az információcserét és a koordinációt. Emellett a vezetők kötelezettséget vállalnak arra, hogy növelik országaik befogadóképességét. A nyilatkozattervezet szerint elfogadhatatlan a menekültek egy szomszédos országba való továbbszállításának politikája is.


