Október végén 816,2 milliárd forintra csökkent az államháztartás központi alrendszerének a hiánya, ami az egész évre tervezett szintnek csupán a 91 százaléka. A tizedik hónapban a várakozásoknak megfelelően 138 milliárdos többlettel zárt a büdzsé. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) magyarázata szerint ez nem csak a korábban felfüggesztett uniós transzfer részbeni megérkezésének a következménye. A szufficit másik okát a növekvő adóbevételekben jelölik meg.
Némi gondot jelez azonban, hogy a magyarázat szerint az októberben beérkezett 233 milliárd forintnyi forrásnak a nagyobb részét tette ki a korábban elmaradt finanszírozás. (Mint ismert: az Európai Bizottság öt hónapos vita lezárását követően még szeptemberben oldotta fel az egyes operatív programok kifizetésének felfüggesztését, így a Magyarországot megillető összegeket októberben utalták át.) Ez annyit jelent: e nélkül minden bizonnyal hiánnyal zárt volna a költségvetés. Csakhogy október már általában többletes hónap: az elmúlt két évben rendre szufficittel zárt a büdzsé.
Aggodalomra azonban aligha van ok, hiszen az elmúlt két évvel összehasonlítva most áll a legjobban a költségvetés. Tavaly és az előtt október végén az egész éves hiánynak a 96, illetve 98 százalékát tette ki az október végi deficit – a mostani 91 százalék ebből a szempontból alacsonynak számít. Ráadásul az elmúlt két évben is meghaladta augusztusban és szeptemberben a hiányszint az év végit – ahogyan az idén is a tervet.
Az NGM is bizakodó, hiszen a múlt évinél mintegy 570 milliárd forinttal több adóbevételt regisztráltak október végéig. A társasági adó, általános forgalmi adó, jövedéki adó, személyi jövedelemadó, szociális hozzájárulási adó és járulékbevételek voltak magasabbak. Ez a tárca szerint részben a növekedés eredménye, másrészt a gazdaság fehéredésének (az online pénztárgépek, az EKÁER-rendszer bevezetésének) köszönhető. A kormányzat szerint az uniós hiánycél (a GDP 2,4 százaléka) reálisan tartható lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.