BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Keresztútnál a feltörekvő gazdaságok

Az aranykorszak után, 2010 óta egyre lassul a növekedési ütem a feltörekvő országokban, miközben a fejtett régió élénkül. Vajon átmenetinek vagy tartósnak bizonyul ez a jelenség – feszegetik friss elemzésükben a Világbank kutatói, de nem adnak egyértelmű választ: ha sikerül riadóztatniuk a döntéshozókat, akkor a térség újra növekedési pályára állhat.

A feltörekvő gazdaságok növekedési üteme 2014-re már jóval az 1990 és 2008 között kialakult hosszabb távú trend alá süllyedt, s az azért is aggasztó, mert ez a térség a válság előtti jó korszakban a világgazdaság hajtóerejévé vált, s a globális bővülés 52 százalékát adta.

A fékezésnek számos oka van. A külső tényezők közül a legfontosabb a nemzetközi kereskedelmi forgalom zsugorodása, a nyersanyagárak mérséklődése és a pénzügyi feltételek szigorodása. De belső okok is közrejátszanak. Elsősorban a potenciális növekedési kilátásokat elhomályosítva romló termelékenység, a gazdaságpolitikai bizonytalanság és a nehezebb periódusokban bevethető pénzügyi tartalékok leépülése.

A kedvezőtlen folyamatok megállítására a korlátozott fiskális és monetáris politikai mozgástér miatt hatásosnak bizonyulhat az infrastrukturális beruházások ösztönzése. Ez egyben része lehet a szerkezeti reformcsomagnak is, hiszen az infrastruktúra elöregedése, fejletlensége is visszafogja a növekedést, akárcsak a korrupció vagy a gyenge kormányzási teljesítmény.

A Világbank súlyos kockázatokat azonosít. A tőkebeáramlás apadása és a növekedés lassulása hirtelen megtorpanásra kényszerítheti ezt a térséget, piaci felfordulással párosulva pedig a beruházások és a GDP visszaesését idézheti elő. Ebben az esetben a globális növekedés is veszélybe kerül.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.