„A tudományos emberfő mennyisége a nemzet igazi hatalma” – idézik Gróf Széchenyi István Hitel című művét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss elemzésében. Virág Barnabás, az MNB igazgatója szerint magasabb gazdasági növekedéshez is vezet, ha többen tudnak felsőfokú végzettséget szerezni. Magyarország azonban csak a GDP 4,5 százalékát költi oktatásra, miközben a jól teljesítő országok 6 százaléknál is többet. A KSH adatai szerint nem megnyugtató a helyzet, hiszen folyamatosan és gyorsan csökken a felsőoktatásban részt vevők száma. Az MNB legfontosabb üzenete az, hogy a növekedési lendület fenntartásához Magyarországon egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni a versenyképességre és a gazdasági stabilitásra.
Erre szükség is lesz a belső motorok felpörgetéséhez, mert a külső kereslet várhatóan hosszú távon gyenge marad. A Lehman hét évvel ezelőtt meg csődbe, ám a világgazdaság növekedése még most is mérsékelt, és a következő időszakban is hasonlóan alacsony bővülésre lehet számítani – állapította meg az MNB a Növekedési jelentés című kutatásában. A termelékenység bővülése trendszerűen lassul a világban, miközben a népesség növekedési üteme csökken. Virág Barnabás kiemelte, a fejlett gazdaságok adósságrátája 100 százalék fölé került, amire utoljára a második világháború után volt példa. Sőt, ha a magánadósságot is hozzávesszük, akkor 300 százalék felett áll a ráta.
Az MNB semmi jelét nem látja annak, hogy visszaáll a válság előtti gyors növekedési tendencia a világkereskedelemben, így nagyobb szerepe lehet a hazai hozzáadott értéknek. A munkapiaci aktivitás emelkedett ugyan 2008 óta, ám továbbra is alacsonyabb, mint az EU-átlag, és a munkaképes korú létszám az évtized második felében elérheti csúcsát, 2040-re pedig az aktív korúak 6,5 milliós létszáma 5,5-6 millióra csökkenhet.
Az oktatás mellett a hazai kis- és közepes vállalatok (kkv) teljesítményére kellene nagyobb hangsúlyt fektetni. A hazai termelékenységnövekedés régiós összevetésben alacsony, náluk állt helyre a leglassabban a belső kereslet a válság után, miközben a kkv-k és a nagyvállalatok közötti termelékenységkülönbség régiós összevetésben Magyarországon a legnagyobb, pedig a GDP szintje 4-5 százalékkal is magasabb lehetne, ha ezen sikerülne javítani. „A finanszírozási problémák, az alacsony innovációs részvétel, a termelési tényezők áramlásának lassúsága, valamint a képzett munkaerő szűkössége is rontja a helyzetet” – mondta Virág Barnabás, utalva az elvándorlásra.
Ráadásul ha 100-200 kilométerre nyugatra háromszor akkor fizetést lehet elérni a magyarhoz képest, akkor nehéz olyan ellenérveket felhozni, amelyek itt tartanák az embereket – hangsúlyozta az MNB igazgatója. Kiemelte: a hazautalt jövedelem azonban magas és növekszik. A Világgazdaság a napokban írta meg, hogy a külföldről hazautalt jövedelem tavaly meghaladta a 900 milliárd forintot, ami a GDP csaknem 3 százaléka. Virág Barnabás szerint ez azt mutatja, hogy erős társadalmi-gazdasági kapcsolataik vannak Magyarországon azoknak, akik külföldön dolgoznak, így vissza is jöhetnek, ha javulnak a hazai körülmények és kilátások. Sokan attól tartanak azonban, hogy akik már külföldre mentek, azok hamarosan a családjukat is viszik magukkal. Virág Barnabás elismerte, ha nem sikerül áthidalni a háromszoros bérkülönbséget, akkor a régió munkaerőpiaca tartós nyomás alá kerülhet. Széchenyi az MNB tanulmánya szerint a Hitel című művében felismerte, hogy a felemelkedés érdekében Magyarországnak reformokra van szüksége. Most úgy tűnik, hogy a Matolcsy György vezette jegybank elemzői is rádöbbentek: hosszú távon az általuk várt 2,5 százalékos gazdasági növekedésnél jobb teljesítményhez ismét reformokra lesz szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.