Újabb kísérletet tesz a kínai jegybank (PBOC) a jüan stabilizálására, illetve a tőkekiáramlás megfékezésére: január 25-től az offshore jüanban (CNH) levő banki betéteket is ugyanolyan feltételekkel kell kötelező tartalékként elhelyezni a PBOC-nál, mint az onshore jüanban (CNY) levőket. A CNH fő piaca Hongkong, de Tajvanon, Szingapúrban és Dél-Koreában is kereskednek vele, a CNY piaca a szárazföldi Kína. A CNY-betétek tartalékrátája a nagy bankok esetében 17,5 százalék, a kisebbeknél 15,5 százalék; a kötelező tartalék rendszerét 2014 decemberében terjesztették ki a CNH-ra, de a ráta eddig zéró volt. Az utóbbi időben a CNH-t mindinkább carry trade ügyletekre használták devizakereskedők, a jegybank piaci intervenciókkal igyekezett szűkíteni a kétféle jüan-dollár árfolyam közti különbséget.
A PBOC az utóbbi hónapokban dollármilliárdokat költött a jüan árfolyamának megvédésére, már csak azért is, hogy eleget tegyen a Nemzetközi Valutaalap elvárásainak (a szervezet tavaly novemberben közölte, hogy kész bevenni valutakosarába a jüant). A politikai vezetés egy része viszont azért gyakorol nyomást a PBOC-ra, hogy engedje meredeken leértékelődni a fizetőeszközt, és így a lassulást újra felpörgő exporttal lehessen ellensúlyozni. A 2015-ös negyedik negyedévi kínai GDP-adatot ma teszik közzé, elemzői várakozások szerint tavaly 6,9 százalékkal bővülhetett a gazdaság – 7 százalék alatti éves növekedésre 1990 óta nem volt példa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.