BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orosz–ukrán ütésváltás

Gazdasági háború kezd kialakulni Oroszország és Ukrajna között, az ütésváltás terepei az adósságtól az élelmiszer-szállításokig terjednek.

Oroszország pert indít Ukrajna ellen, miután az a 2015. december 31-én lejárt türelmi idő után se törlesztette adósságát – jelentette be január 1-jén az orosz pénzügyminisztérium. A közlemény szerint Kijev tartozása 3,075 milliárd dollárra rúg (ez az eurókötvényben fennálló 3 milliárd dolláros adósság, valamint az utolsó kupon összértéke); erre az összegre Ukrajna fizetésképtelen – jelentette ki az orosz tárca –, ezért rövidesen benyújtják a formális kérelmet az eljárás megindítására egy angol bíróságon.

A lépés nem volt váratlan annak fényében, hogy Kijev már rég közölte: nem tekinti államadósságnak azt a 3 milliárd dollárt, amelyet Moszkva 2013 decemberben adott – egy 15 milliárdosnak szánt csomag első részeként –, hogy segítsen hatalomban tartani az akkori elnököt, Viktor Janukovicsot és a hozzá kapcsolódó vezetést. Janukovics azonban 2014 februárra megbukott, Kelet-Ukrajna oroszbarát részén háborús állapotok alakultak ki, márciusban pedig Oroszország annektálta a Krím félszigetet. Ezt követően az IMF vezette gazdasági mentőakció részeként Ukrajna megállapodott az adósságait kezükben tartó kötvénytulajdonosokkal, ám Oroszország nem csatlakozott ehhez. A mostani ukrán vezetés viszont azt hangoztatta, hogy az oroszokra se vonatkozhatnak más feltételek, mint a többi kötvénytulajdonosra, már csak ezért se fizetnek a 2015. december 20-i határidőre – nem is fizettek. (A történetbe az IMF is beszállt, mindkét félnek téve gesztusokat, de a lényegen ez legfeljebb annyiban változtatott, hogy Ukrajna akkor is kaphat újabb hitelrészletet, ha az orosz adósságra fizetésképtelennek deklarálták.) A bírósági eljárás semmiképp sem hoz gyors megoldást, még akkor sem, ha Moszkva nyitva hagyott egy kiskaput: a közlemény szerint az eljárás megindítása nem jelenti azt, hogy eleve kizárnák a „konstruktív párbeszédet” egy elfogadható adósságrendezésről.

Addig is mindkét fél igyekszik megkeseríteni a másik életét. Oroszország az ukránokkal a Szovjetunió felbomlása után kötött szabadkereskedelmi megállapodás felmondásával és új kereskedelmi korlátozásokkal reagált arra, hogy január 1-jén életbe lépett Ukrajna és az EU szabadkereskedelmi egyezménye. A korlátozások részeként megtiltják az Ukrajnából származó élelmiszerimportot is, amire Kijev azzal reagált, hogy január 2-án bejelentette: január 10-től betiltják számos orosz élelmiszer bevitelét, beleértve a húst, a halat, a zöldség- és gyümölcsféléket, valamint a tejtermékeket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.