Már egy ideje mondogatják kormányzati szereplők, hogy idén is szeretnék megismételni a 2015-ös bravúrt, amikor is több mint 2000 milliárd uniós támogatás jutott el a kedvezményezettekhez. Ezt a tegnapi kormányülésen hivatalosan is megerősítették: a kabinet döntése értelmében ebben az évben 2048 milliárd forint uniós forrást kell kifizetni a nyerteseknek. Ha ezt sikerül megugrani, minden idők legnagyobb bónuszát, egy teljes évi pluszfizetést kapnak célprémiumként azok az állami alkalmazottak, akik részt vesznek a folyamatban. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt a Kormányinfón elhangzott bejelentését egy még ennél is nagyravágyóbb szándékkal toldotta meg, e szerint a 2018 végére, 2019 elejére az összes 2014–2020-as pénzt ki akarják fizetni. Ennek érdekében kormányrendeletben rögzítik, hogy 2017 nyaráig az időszak összes pályázatát ki kell írni.
A tavalyi év 2000 milliárd forintos, rekordösszegű támogatáskifizetését egyértelműen annak lehet tulajdonítani, hogy 2015 végén ért véget a 2007–2013-as programozási időszak, illetve az a plusz két év, amíg lehetőség volt az utolsó számlák benyújtására. Pörgött az intézményrendszer, hiszen a százszázalékos forráslehívás volt a szándék. Az ebben részt vevő állami alkalmazottaknak, több mint 2200 embernek, plusz nyolchavi fizetésnek megfelelő célprémiumot adtak, nagyjából hárommilliárd forintot osztottak szét közöttük. De pörögtek a pályázók is, mert fel akarták használni az elnyert forrást.
Az idénre tervezett 2048 milliárd forintos kifizetés ehhez képest nagy ívű terv. A pályázatok kiírása csak mostanában indult be igazán. Jelenleg 3500 milliárd forint érhető el, amely az év közepéig 5000 milliárd forintra nőhet. Ennek kellene több mint a felét kifizetni. A 2014–2020-as támogatásokból azonban két év alatt kevesebb mint tízmilliárd forint jutott el a kedvezményezettekhez – bár ezt annak tulajdonítják, hogy az intézményrendszer inkább az előző időszak zárására koncentrált. Illetve jelentősen gyorsítható a támogatások felhasználása, ha gyorsítják a kiemelt projektek végrehajtását, vagy növelik az előlegek kifizetését.
Ami pedig az összes rendelkezésre álló, mintegy 12 ezermilliárd forint kifizetését illeti még 2019 elejéig, ezzel az n+3 szabályt tekintve – ami a programozási időszak zárásához képest plusz három évet ad a számlák benyújtására – azt érnék el, hogy évekre új, bevonható pénzek nélkül maradhat a gazdaság. Ennek a 2019–2023 közötti pénzszűkének pedig a GDP növekedésére lehet visszahúzó hatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.