BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkent a többlet a külkereskedelemben

Alig egy százalékkal bővült az export januárban, az import növekedése viszont 4,3 százalékot tett ki az előző év azonos időszakához viszonyítva, ennek következtében mérséklődött a külkereskedelmi egyenleg is. Az aktívum 509 millió eurót tett ki, ami 195 millió euróval kisebb az elmúlt évi szintnél.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint mindez az ipari termelés januári visszaesését tükrözi. Az elemző úgy véli azonban, hogy az ipari termelés feltehető élénkülésével az export növekedése is érdemben gyorsulhat a következő hónapokban, így a külkereskedelmi többlet is újra növekedést mutathat. Az import emelkedése a belső kereslet növekedésére utal – ezért szerinte a kiskereskedelmi forgalom gyengébb januári növekedése is átmeneti lehetett. Noha az idei évben a kivitelre kockázatot jelenthet a kínai és más feltörekvő gazdaságok lassulása, ezt azonban ellensúlyozhatja a számunkra lényegesebb európai gazdaságok némi élénkülése, amit az európai autóeladások dinamikus, két számjegyű növekedése is alátámaszt – állítja elemző. Úgy véli: idén a tavalyinál is lényegesen alacsonyabb olajárak miatt a külkereskedelmi többlet 8,8 milliárd euró közelébe emelkedhet, de ha az olajárak tartósan a jelenlegi szinten maradnak, a többlet jóval meghaladhatja a 9 milliárd eurót is.

Ez a nemzetgazdaság külső finanszírozási képességének masszív többletét is támogatja, így a nettó külső adósság a következő években eltűnhet, de nincs kizárva, hogy az évtized végére az ország nettó külső hitelezővé válik – vélekedik Suppan Gergely.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.