BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengülhet a forint a jegybank politikája miatt

A Magyar Nemzeti Bank kamatdöntő ülésére figyel a piac ezen a héten. A Matolcsy György vezette jegybank további élénkítésekről dönthet.

Kedden kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, csütörtökön pedig új inflációs jelentést publikálnak – hívja fel a figyelmet Kondora Szilárd, az OTP Bank elemzője. A jelentésben lényegesen csökkentheti inflációs prognózisát a jegybank. Decemberben még 1,7 százalékos inflációval számolt az MNB 2016-ra, jelenlegi saját előrejelzésünk mindössze 0,5 százalék, de akár még ennél is alacsonyabb lehet a pénzromlás. Jövőre is mindössze 2,2 százalékos inflációt vár a szakértő.

Kondora szerint az inflációs cél elérése érdekében lazább monetáris kondíciókra van szükség, ezt a jegybanki vezetők többször kifejtették. Az MNB korábbi kommunikációja szerint nem konvencionális intézkedésekkel és az 1,35 százalékon álló alapkamat csökkentésével hajthat végre monetáris lazítást. „A mostani ülésen egyelőre nem vá­runk alapkamat-csökkentést, egye­lőre a nem konvencionális intézkedések kerülhetnek előtérbe. Ezt várakozásunk szerint áprilistól követi majd egy kamatcsökkentési ciklus” – fejtette ki a szakértő.

A nem konvencionális lépések tekintetében elsősorban a kamatfolyosó aszimmetriájának erősítését, szélességének csökkentését várják az elemzők. Az OTP szerint a lépések hatására valószínűleg gyengülni fog a forint, ha nem, akkor az alapkamat-csökkentési ciklus áprilisi kezdése még valószínűbbé válik.

Nemzetközi szinten az eurózónából érkeznek érdekes adatok. A várakozások szerint az Ifo, a ZEW, valamint a Markit (feldolgozóipari) hangulatindexe emelkedhet kissé márciusban, ez azonban inkább a néhány hónapja lefelé mutató trend megtorpanása, mint tartós korrekciójának kezdete lehet.

Bár a januári német ipari termelési adatok meglepően kedvezően alakultak, a rendelésállomány és a külkereskedelmi aktivitás arra utal, hogy az eurózóna feldolgozóipara egyre kevésbé érzi az euró gyengülésének kedvező hatását – véli Dunai Gábor. Ennek hatására a GDP-növekedés lassulására számíthatunk idén. Kiemelte, hogy az Európai Központi Bank (EKB) március 10-én a várakozásoknál nagyobb léptékű monetáris lazításról döntött, az euró mindezek dacára csak rövid ideig gyengült a dollár ellenében, sőt, a technikai kép alapján rövid távon további euróerősödés jöhet. Mindezek fényében nem meglepő, hogy alig egy héttel a márciusi kamatdöntő ülést követően újabb kamatvágás lehetőségéről beszélt az EKB vezető közgazdásza, sőt, szerinte szélsőséges esetben a jegybank akár pénznyomtatásba is kezdhet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.