A temérdek kifizetetlen lejárt számla és mindennapos eszközhiány miatt, a közoktatási rendszer súlyosbodó problémái után megszűnik a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik). Egy héttel az oktatás helyzete miatt tiltakozó több tízezres tüntetés után Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára az ATV-ben bejelentette: nyáron teljesen megszűnik az intézmény. Lapértesülések szerint a Tanítanék Mozgalom a Klik megszüntetését nem tartja elegendőnek, vagyis megtartják jövő szerdára tervezett egyórást sztrájkjukat.
A Klik 17 milliárd forintos adósságot halmozott fel februárra, ami Hanesz József, az intézmény akkori vezetője szerint oda vezetett, hogy már csak béreket tudtak fizetni, a közműszámlák és a dologi kiadások fedezésére nem maradt pénz. A lejárt számlák miatt például a Gyöngyöstarjáni Általános Iskolában még a gázt is kikapcsolták, ami a tanítás elmaradásához vezetett a múlt hónap elején. Csak a közüzemi tartozások több mint 3,5 milliárd forintot tettek ki január végén.
Az ország legnagyobb foglalkoztatója 120 ezer pedagógusnak és oktatásban dolgozónak ad munkát, a problémák részben éppen ebből adódtak. Tátrai Tünde, a Corvinus Egyetem docense korábban a Világgazdaságban azt írta: a Klik tragédiáját részben a központosítás okozta. „A forráshiány mellett fennállt az a hiányosság, hogy a központ nem tudta pontosan, mire volt szükség, miközben a tankerületi és intézményi szinten mindenki belefulladt az adminisztrációba.” Ha a beszállítókkal az intézménynek kell foglalkoznia minden egyes pályázathoz – külön-külön versenyeztetve őket –, akkor bizony egy-egy nyomtatópatron beszerzése akár száz oldal nyomtatott papírba, milliónyi munkaórába és végtelen mértékű stresszbe fog kerülni” – érzékeltette a problémát Tátrai. A közoktatási rendszer átalakításába Czunyiné Bertalan Judit közoktatási államtitkár február elején bukott bele, Haneszt pedig egy hónapja váltotta Pölöskei Gáborné (Áder János köztársasági elnök húga). A kormány azonban csak részben hallgatja meg a kritikákat. Rétvári Bence tegnap a Kossuth rádióban azt mondta, továbbra is az állam tartja majd fenn az iskolákat
Rétvári kiemelte, azért szüntetik meg a Kliket, mert azt érte a legtöbb kritika az elmúlt időszakban, amiért „túlságosan vízfejként, egy helyről irányította az iskolákat”. Azt szeretnék, hogy nyárra alakuljon ki az új rendszer, és szeptembertől már jól tudjon működni. Az államtitkár arról is beszélt, hogy a kormányzat nem képes további anyagi kiadásokat vállalni a közoktatásban. A pedagógusbéreket a korábbi tervek szerint emelik, ennél nagyobb mértékben azonban nem tudják – hangsúlyozta. Szakértők szerint azonban többletforrás nélkül biztosan nem fogják tudni megoldani a problémákat: az oktatási kiadások a 2010-es GDP-arányos 4,75 százalékról mostanra 4 százalék alá süllyedtek, ami drasztikus csökkenés. Visszaestek az alapfokú, a középfokú és a felsőoktatás kiadásai is.
Készpénzt kapnak az igazgatók
Megállapodás született a köznevelési kerekasztal keddi ülésén a nyugdíjas pedagógusok továbbfoglalkoztatási lehetőségeiről – közölte Palkovics László oktatási államtitkár az ülés után tartott sajtótájékoztatón. Kitért arra is, hogy a jövő héttől az iskolaigazgatók rendelkezésére bocsátják azt a kártyát, illetve készpénzt, amely a mindennapi működéshez szükséges beszerzéseket biztosíthatja. Az ülésen tájékoztató hangzott el a szakszervezetekkel folytatott sztrájkbizottsági tárgyalásokról is, amelyek április 4-én folytatódnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.